478 den eisch, dat de manschappen den krijg moeten kunnen volhouden, zoodat de troep compleet hlijft. Men moet den generaal Sherman bewonderen, die bij den marsch van Atlanta naar Savanah, met 46000 man over een afstand van 320 kilometers, in 't geheel slechts 137 zieken had. De ziektendoor nadeelige invloeden ontstaandooden meer sol daten dan 's vijands lood en dikwijls is het mogelijk, die invloeden door eenvoudige voorzorgen te veronzijdigen. Gedurende het beleg van Sebastopol hebben de hospitalen in de Krim, wat betreft het Fransche leger, 7,272,201 verpleegdageu ge teld; daaronder waren 5,337,888 dagen voor ziekten, niet ontstaan door 's vijands vuur. De typhus, die eene zoo groote verwoesting onder de legers der verbondenen aanrichtte, verdween uit het kamp der Engelschen door de verstandige hygiënische maatregelen die ge nomen werden. In de maand Februari 1855 werden in de Fransche hospitalen in de Krim en te Konstantinopel 7384 typhuslijders opgenomen, van welk aantal meer dan de helft bezweek. In de zelfde maand kwamen onder het Engelsche leger slechts vier gevallen van typhus voor, waarvan slechts een doodelijk. De Franschenzorgeloos als zij waren, hadden een geneeskundigen dienst die, geplaatst onder de bevelen der intendance en daardoor initiatief missende, nagenoeg niets had ge daan om het gevaar te bezweren; terwijl de meer practische Engelschen aan hunne geneescheeren volledige macht hadden gegeven, en deze, partij trekkende van de ondervinding, den vorigen winter opgedaan, nuttige voorzorgen hadden doen nemeneene goede inrichting der kampen, het gebruik van kleeding die beantwoordde aan de eischen van het klimaat en eene tonische, overvloedige en afwisselende voeding. Ten einde te doen ziendat de gunstige verhouding der ziekten bij de Engelschen geheel te danken is geweest aan de hygiënische voorzorgen, mogen de volgende cijfers dienen. In den eersten winter, in de Krim doorgebrachtverloren de Fran schen 2,31 pCt. der sterkte, of 12 pCt. der zieken. In den zelfden tijd waren deze cijfers bij de Engelschen 5,70 en 22 pCt.de ver liezen der Engelschen waren dus nagenoeg het dubbele van die hun ner bondgenooten de reden hiervan was, dat zij weinig aan den krijg gewendslecht voorbereidslecht ingerust waren. TJit die dure on dervinding trokken zij echter nuttige lessen; en in den tweeden winter verloren de Franschen 2,69 pCt. der sterkte en 19.87 pCt. der zieken;

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 485