479 de Engelschen 0.20 en 2,21 pCt. Het Eransche leger, slecht ge administreerd, verloor dus veel meer dan den eersten winter, terwijl het verlies der Engelschen (in 't geheel 606 man op eene gemid delde sterkte van 50.000 man) niet noemenswaard mag heeten. Onder overigens dezelfde omstandigheden zullende ondervinding heeft het ruimschoots aangetoondde legers minder zieken en dooden tellen, naarmate de geneeskundige dienst beter geregeld is. Op de 1000 soldaten hadden de Eranschen in de Krim 34 gekwetsten en 121 zieken; de Engelschen 33 en 93. In den Amerikaanschen burger oorlog telde men, op de 1000 man, in het eerste jaar 17 gewonden en 50 zieken; te zamen 67, welk getal het volgend jaar tot 39 daalde. Bij de Eranschen was de geneeskundige dienst dan ook slech ter georganiseerd dan bij de Engelschenen bij de Amerikanen werd al het mooglijke gedaan om ziekten te voorkomen. Het is van belang, op het nut der gezondheidsleer voor het leger te wijzen, want lichtelijk is men geneigd, den geneeskundigen dienst te beschouwen als nutteloos bij het beheer van een leger. Het bo venstaande zal voldoende zijn om een denkbeeld te geven van de waarde van het onderwerp, dat ons thans bezig houdt. In een militair tijdschrift blijven natuurlijk de meer alleen den arts betreffende aangelegenheden achterwege; ik zal dus b. v. niet spreken van de ziekten en van de sterfte des legers, dan alleen voor zoover zulks bij de bespreking van de hygiënische regelen noodig mocht zijn. Keuring. De dienst van den soldaat is zwaareerst om hem in in den kortstmooglijken tijd op te leiden tot een goed militair, later ten gevolge van de eischen die hem in den oorlog worden gesteld. Het leven van den soldaat is ook op zich-zelf niet gezondmen denke slechts aan de nachtelijke wachten, aan den dienst, die vaak ondanks weer en wind moet geschieden, en aan de opeenhooping van individuen in een vertrek, het uit het oogpunt der militaire tucht noodige kazerneleven. Daarom is het noodig, dat het leger bestaat uit sterke, gezonde, met geenerlei gebrek behebte mannen. De zwakke soldaten hebben geeue waarde, omdat hunne kameraden niet op hen kunnen rekenen zij zijn een last voor den staat, wien zij dikwijls meer kosten dan een goed soldaat, zonder dat de staat veel partij van hen trekt; hun-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 486