480 ue inlijving in het leger strekt ten nadeele van de maatschappij, die gebruik van hen zou kunnen maken voor het een of ander beroep. Op 20-jarigen leeftijd is de man nog niet volwassen; volgens verschillende waarnemingen duurt de groei tot het 30e jaar; in het Bransche leger is o. a. opgemerkt dat het gemiddeld verschil in lengte op het 20e en 25e jaar 23 millimeters bedroeg. De spierkracht neemt tot het 30e jaar toe en vermindert daarna achtervolgend. Hieruit volgt, dat het beter ware, de menschen later in dienst te nemen dan thans algemeen geschiedt; b. v., indien staatkundige redenen zich daartegen niet zouden verzettenop hun 24e jaar. In ieder geval moesten in de legers geene jeugdige tamboers of muzie kanten worden toegelaten; dikwijls nog kinderen, die hun lichaams gestel ondermijnen en hunne gezondheid onherstelbaar knakken door een krachtverbruik, buiten verhouding tot den graad hunner licha melijke ontwikkeling. Bovendien winnen zij er uit een moreel oog punt zeker niet bij dat zij in de kazernes tusschen volwassen men schen moeten wonen. De ontwikkeling der spierkracht en het gewicht des lichaams zijn gegevens om over het lichaamsgestel van het individu te oordeelen. De taille geeft geene aanwijzing, terzij de persoon mismaakt of door een ziekte, de engelsche ziekte b. v., in zijn groei gestoord is. De lengte toch hangt af van het ras; en de kleinere personen zijn geenszins die, welke het zwakst en het minst tegen vermoeienissen bestand zijn. Binnen zekere grenzen moet de lengte dus onverschil lig zijn. Sommige Duitsche en Engelsche geneesheeren hebben voorgesteld voor de keuring van soldaten, behalve een minimum van lengte, te stellen een minimum van gewicht. Zij zeggen met grond, dat een goed gewicht een goed lichaamsgestel aanwijst. Parker wenscht de personen, die geen 52 kilogrammen wegen, af te keuren. Bij gezonde menschen moet het gewicht overeenkomen met 372 tot 402 grammen per centimeter lengte. Wij merken hierbij op, dat zwaarlijvigheid als een ziekelijke toestand moet worden beschouwd. Om zuiver te oordeelen over de constitutie van een persoonmoet de graad van ontwikkeling van de borst worden nagegaan: bij een krachtig individu moet de omtrek der borstkas, op de hoogte der tepels gemetenruim de helft der lengte des persoons bedragen. Voeding. Niets is van hooger belang voor een leger dan eene goede

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 487