481 voeding. De goed gevoede soldaat zal zijne tegenpartij verslaan, indien deze slecht verzorgd is geweest. De troep, die het best gevoed is, zal zijne gelederen het meest voltallig houden. En wanneer het eens noodig is, alle krachten in te spannen en bijzondere vermoeienissen te doorstaan, dan ver meerdere men het rantsoen, wake voor de goede hoedanigheid der spijzen, zorge voor afwisseling; dan wordt de geest levendig gehouden, de gezondheid gehandhaafd, de physieke en mo- reele kracht der soldaten verhoogd. De nederlaag der Oostenrijkers bij Solferino wordt aan de onvoldoende voeding geweten; Wel lington schreef zijn welslagen in den krijg toe aan de zorg, die hij steeds gehad had voor de voeding zijner manschappen. De statistiek leert dat, in het algemeen, het sterftecijfer gelijk matig toe- of afneemt met de prijzen der levensmiddelen. Het zelfde vindt ook op kleinere schaal bij een leger plaats. Men heeft dikwijls de opmerking gemaakt, dat de korpsen, die te velde het best de nadeelige invloeden weerstaan, diegene zijn welke onder de bevelen staan van chefs, die de meeste zorg hebben voor het welzijn hunner ondergeschikten. De voeding geeft spierkracht en weerstand tegen ongunstige ver houdingen en bevordert den groei. Indien men zich herinnert dat, zooals boven werd gezegd, de groei eerst op 25-of 30-jarigen leeftijd eindigt, begrijpt men de noodzakelijkheid om aan jongelieden, aan schadelijke invloeden en aan dikwijls groote vermoeienissen onder worpen, eene ruime, tegen alles opwegende voeding te verstrekken. Bij vele legers moet men echter, vreemd genoeg, opmerken, dat aan dezen eersten eisch door de zuinigheid der administratie niet wordt voldaan. De spijzen, na zekere wijzigingen in de verteringsorganen te hebben ondergaanvermengen zich met het bloeden verschaffen de voor de ontwikkeling des lichaams, het herstel der weefsels en het onderhouden der dierlijke warmte noodige stoffen. Hiervoor zijn twee soorten van spijzen te onderscheiden de stikstofhoudeude lichamen en de vetten. Wijn, sterke drank en suiker zijn artikelen die het lichaam onderhouden zonder dadelijk te voeden zij voorkomen verlies. Voor den volwassen man moet dus de voeding zoodanig zijn, dat het verlies wordt gedekt door de voedende stoffen. Voor het kind, dat zich ontwikkelt en groeit, is dat evenwicht onvoldoende, maar is meer voedsel noodig. Wiskunstig juist is het vereischte voedsel niet te bepalen. De

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 488