41 de .eerste Atjehsche espeditie uitmuntend voldaan, terwijl bij de verzending der erwtenworsten uit Nederland de door het legerbestuur aangegeven betere verpakkingsmethode werd gevolgd, zoodat men zich gunstiger resultaten omtrent de te nemen proeven voorstelt. Wijders werd het ration vivres te velde vermeerderd met thee en zeep, welke artikelen tot dus ver niet van 's landswege werden verstrekt. In de overige behoeften voor de expeditionaire troepen werd, hetzij bij aanneming, hetzij door toezending uit Batavia, op doel matige wijze voorzien. Slachtossen echter werden gedurende de tweede Atjehsche expeditie niet meer van Java, maar uit Penang aangevoerd, hetgeen in alle opzichten beter bleek te voldoen. Ook werd ten behoeve der paarden geperst hooi uit Australië te Atjeh aangevoerd, dat aan de verwachting beantwoordt. Ambulance-voorwerpen. Tijdens de eerste expeditie naar Atjeh werd voor het vervoer van gewonden gebruik gemaakt van een dooi den toenmaligen dirigerenden officier van gezondheid le klasse Bec king (thans chef van den geneeskundigen dienst) ontworpen brancard- hangmat, die uitstekend voldeed. Het is de gewijzigde Chinesche hangmat, die zich door 'lichtheid en eenvoudigheid aanbeveelt, en daarenboven weinig kostbaar is. Bij de vaak vrij aanzienlijke afstanden die tijdens de eerste expeditie tegen Atjeh moesten worden afgelegd om de gewonden van het slagveld in de ambulance te brengen, waren nimmer méér dan twee dragers noodig. De ijzeren brancard (model Bol), hoewel zeer geschikt omgewon den te verplegen, voldeed voor het vervoer minder, daar zij te zwaar is. De uit Nederland gezonden lechophoreu en portative brancards (model de Mooy) zijn bij de tweede expeditie tegen Atjeh in be proeving gegeveneven als een mede door den tegenwoordigeu chef van den geneeskundigen dienst ontworpen model van een veldbed brancard die zoowel tot verpleging als vervoer der zieken en gewonden kan gebezigd worden. Voor laatstgenoemde expeditie werd wijders aangemaakt eene ziekensloep, volgens de aanwijzingen en onder toezicht van den luitenant ter zee le klasse Marinkelle, met het doel de gewonden naar de ziekenschepen over te brengen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 48