483 voor iemand die matig werkt, 652 grammen vaste stoffen h n n veel 850 tot 1134 gr. en 2550 gr. water. Er is nog een redenwaarom de mensch een zeker volume voedsel moet nuttigende omvang der verteringsorganenwelke allen be hoorlijk in werking moeten zijn om het geheele menschelijke samen stel in volmaakt evenwicht te houden. Eindelijk is afwisseling van spijzen noodig. Het is niet voldoen de dat stikstof in genoegzame hoeveelheid wordt gebruikt, wanneer zij steeds in dezelfde spijs wordt toegediend. Talrijke feiten bewijzen dit. Zoo is b. v. de oorzaak van het scorbut niet alleen te zoeken in het gebruik van ingezouten warenmaar vooral in de eentonig heid der voeding; men vindt het scorbut bij de kloosterlingen, die aan eenen uitsluitend plantaardigen leefregel onderworpen zijn; het is in de Krim uitgebroken onder de Turksche soldaten, die weinig vleesch en veel vruchten atenhet heeft équipages weggemaaiddie slechts versche eetwaren gebruikten. Deze ziekte ontstaat overal, waar niet voldoende afwisseling in de voeding gebracht wordt. Het klimaat eindelijk heeft invloed op de te nuttigen spijzen: de Laplander eet traan, vleesch van rendieren en beren; de Arabier is matig, omdat in de warmte geene zwaar te verteren spijzen deugen. Bij het vaststellen van een voedingstarief voor den soldaat moet dus worden gelet op de gewoonten, op het klimaat en de seizoenen en op den aard der bezighedenvooral moet dat tarief wijziging on dergaan naarmate meer of minder vermoeienissen werden gevorderd. Dit beginsel wordt te weinig voor manschappen in toepassing ge bracht terwijlin het Eransche leger b. v., daarop wel is gelet voor de paarden, die bij de zware cavalerie, den genietrein en de bespan ningen een sterker rantsoen krijgen dan de overigen. Par 1000 paar den heeft men daar trouwens 4^ paardenarts, terwijl op de 1000 soldaten slechts twee geneeskundigen aanwezig zijn. Hit de stallen is de impulsie ontstaan tot hygiënische verbeteringen in den bouw van kazernes en hospitalen Evenals nu een goed gevoed, goed verzorgd paard met meer ijver werktzoo verdraagt ook de goed gevoede en goed verzorgde soldaat beter de vermoeienissen en de zware eischen van het militaire leven. Een groot verbruik van spierkracht is alleen op den duur mo gelijk, wanneer het verlies weder wordt aangevuld door eene sterke

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 490