4S&. vleesch goed te bakkente braden en te stovendaardoor wordt de eentoouigheid verbroken. Van de in stukkeu geslagen beenderenvan het minder eetbare vleesch dat tegen geringen prijs bij den slager verkrijgbaar is, make men dan de soep, op dagen waarop gebraden vleesch wordt verstrekt. Kalfsvleesch is weinig voedzaam en wordt voor de voeding der troepen niet gebruikt. Schapenvleesch zou daarentegen soms eene goede afwisseling kunnen geven. Ook spek, goed gebraden, of in een hutspot gekookt, is daarvoor zeer nuttig. Paarden die te velde niet wegens ziekte moeten worden af gemaakt of die door den vijand worden doodgeschoten, kunnen uitstekend voor voeding dienen. Vleesch in blik, zout vleesch en gezouten spek zijn voor een leger goede hulpmiddelenversch vleesch verdient echter in alle opzichten de voorkeur, o. a. ook omdat het minder spoedig tegenstaat. Vleesch-extract of geconcentreerde bouillon heeft noch de smaak, noch de eigenschappen van versch vleesch, doch kan nuttig zijn waar andere vleeschvoeding tijdelijk niet te verkrijgen is. Bij het Spaansche leger wordt slechts eens per week versch vleesch verstrekt, daarentegen eten de manschappen daar dikwijls versche kabeljauw. Het ration vleesch bedraagt (rauw gewogen): in Engeland, 400 grammen, in Amerika 625 grammen vleesch of 375 grammen versch spek. Voor het Zwitersche leger is voorgesteld in het garnizoen 375, te velde en bij de groote manoeuvres 500 grammen. In Frankrijk wordt slechts 250 grammen, in Rusland en Italië niet meer dan 200 grammen per dag verstrekt Men ziet hieruit, dat het Nederlandsch-Indische leger, met zijne 370 grammen voor Europeanen en 250 voor Inlanders een gemiddeld standpunt inneemt. Neemt men in aanmerking dat volgens de meeste geneesheeren eene goede vleeschvoeding tot onderhouding van het lichaamsgestel in Indië voor den Europeaan meer noodig is dan in Europa, dan schijnt 370 grammen niet voldoende. Het feit bestaat dan ook, dat dikwijls nog vleesch ten koste der menage (dus der manschappen) wordt ingekocht» Te velde wordt dezelfde hoeveelheid vleesch (en ook rijst, brood enz.) verstrekt» Daar bestaat geene gelegenheid, om iets, hetzij ten laste der menagehetzij uit eigen zak, bij te koopen. Hieruit blijkt, dat onze soldaten, indien de hand wordt gehou den aan de tarieven (hetgeen gelukkig niet altijd geschiedt) te velde, bij vermoeien der, afmattender dienst, slecht of geen logies, enz,, slechter gevoed worden dan in het garnizoen; afgescheiden nog van de omstandi heid, dat de toebereiding natuurlijk vaak te wenschen overlaat.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 492