487 de keukens der kazernes en te velde verbeterd dienen te worden. In Duitschland zijn zelfs veldkeukens op afzonderlijke wagens ingevoerd. Nog iets. De aankoop der spijzen is van genoegzaam belang om haar steeds aan een officier op te dragen. De officieren bemoeien zich niet voldoende met de détails van de keukenen de genees- heeren kunnen niet genoeg worden aangespoord om op de regeling der menage invloed uit te oefenen en dikwijls een onderzoek in te stellen onder het deksel van den ketel. De wijze van aanschaffing van spijzen, en vooral van het vleesch, door middel van aanbesteding kan niet goedgekeurd wordeneervolle uitzonderingen daargelatenzorgen de leveranciers te veel voor hun eigen geldelijk belang en letten zij te weinig op den eisch eener goede voeding voor de manschappen. Wij komen thans aan de bespreking der dranken. Men zegt, dat het water de soldatendrank is. Intusschen hebben de zonen van Mars weinig eerbied voor dien regeldie over 't algemeen weinig gevolgd en te dikwijls geschonden wordt. Boven zuiver welwater verkiezen zij wijn, bier en jenever. Wijn wordt te velde (in Zwit serland) door de administratie verstrekt, kan per man daags. Bij koud weer wordt TV kan per man rum uitgedeeldwaarvan deze warme grog drinkt; dit moest men altijd doen, vooral voor de veld- wachten, voorposten en patrouilles. De dranken, in de kantines en in de nabijheid der kazernes verkocht, dienden behoorlijk gecontroleerd te worden; velen bevatten foesel, een waar vergif, dat hevige hoofd pijnen, brakingen euz. veroorzaakt. De Generaal Grant verbood alle sterke dranken in de kampen en officiers-vereenigingen. Het is eene dwaling, te gelooven dat men aan eene onvoldoende voeding te ge- moet kan komen door sterken drank te gebruikenonder die omstan digheid is dat gebruik oorzaak van bevingen, verdierlijkingneigmg tot ontaarding der organische weefsels, diarrhée en dysenterie. Na eene nachtwacht of eene wacht in regen of koude geve men liefst soep, koffie, thee of warmen wijn. In Rusland hebben de soldaten in de oefeningskampen eene onbeperkte hoeveelheid kwas eene lichte biersoort tot hunne beschikkingook wordt daar veel thee gedron ken, de wijn verschijnt alleen aan de officierstafels. Intusschen mag niet onvermeld blijven, dat een matig gebruik van sterken drank, bij goede voeding, geenszins nadeelig is, doch bij zware vermoeienis heilzaam werkt. Dit verwijt kan, in het algemeen, den Indische officieren niet treffen.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 494