488 De geneesheer behoort met de grootste zorg te waken dat de troep niet anders dan zuiver, helder drinkwater gebruikt. Wanneer men daarvoor rivierwater moet bezigen, moet hij zorgen dat bepaalde plaatsen worden aangewezen waar het geschept wordt terwijl de plaatsen waar de paarden gedrenkt worden, waar de menschen zich kunnen was- scheu en eindelijk de zoo mogelijk boven de rivier te plaatsen privaten achtervolgend meer benedenstrooms aangewezen worden. Indien het rivierwater modderig of door de regens troebel geworden ismoet daarin voorzien worden door op korten afstand van den oever gaten te graven, die dan gefiltreerd rivierwater zullen opleveren. In som mige omstandigheden zal men gebruik kunnen maken van kunst matige zuivering; indien spoed vereischt wordt, zal men in een ge graven put een kuip kunnen plaatsen, waarvan de bodem met gaten voorzien en die tot eene zekere hoogte met grint, zand en houtskool gevuld is. Huisvesting. De kazernes zijn eene uitvinding van den lateren tijd. In Frankrijk dagteekenen zij van de regeering van Lodewijk XIY. Voor dien tijd moesten de burgers de soldaten bij zich huisvesten. In 1691 werd die verplichting opgeheven. Onze kazernes behooren modellen te zijn van gezonde gebouwen. Een gewoon woonhuis moet naar zekere hygiënische regelen gebouwd wordente meer is het noodig, dat deze regelen nog volkomener worden toegepast wanneer eene kazerne wordt opgericht, bestemd voor de huisvesting van een belangrijk aantal personen. Indien het mogelijk is, moeten de kazernes gelegen zijn op een eenigszins hoog terrein, waar goede luchtverversching plaats vindt; het hoogstgelegen gedeelte eener stad blijkt gezonder te zijn dan het lagere, waar de plaatselijke ziekten het meest voorkomen. De kazer nes dienen verwijderd te zijn van drukbewoonde buurtenfabrieken en inrichtingen waar een groot personeel werkzaam is. Voor afwa tering moet worden gezorgd. In de warme landen moet het gebouw op het noorden, en in de koude landen op het zuiden geplaatst worden; trouwens, op de richting der heerschende winden moet ook worden gelet, zoodat de wind niet rechtstreeks in de vertrekken waait, maar langs het gebouw strijkt; op die wijze behoeven niet steeds de deuren en vensters gesloten te worden en wordt de beste luchtverversching verkregen. De begane grond ruste op gemetselde gewelvenin beginsel moeten de gebouwen niet meer dan eene ver-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 495