4S9 dieping bezitten; is zulks wel het geval dan wordt de opeenhooping bevorderd. Het is van het hoogste belangdat de kazernes in over vloed van drinkwater voorzien zijn. De zalen moeten ruim genoeg zijn om elk bed 20 kubieke meters lucht te kunnen geven; het is evenwel niet onverschillig of die inhoud in de oppervlakte, dan wel in de hoogte gevonden wordt; het eerste is het beste, opdat de bedden zoover doenlijk van elkander verwijderd kunnen staan en de menschen dusdoende belet worden, de door hunne buren uitgeademde lucht weder in te ademen. Goede afmetingen zijn de volgende: een vertrek per 24 man, lang 21, breed 7, hoog 4 meters, dan heeft elk individu 25 of, na aftrek van de door hel nachtleger en de kleeding ingenomen ruimte, 23,50 kubieke meter. Eekent men dat door ziekte, straf en diensten 4 man ontbrekendan heeft elk bed minstens 24 kubieke meters lucht. De hoeveelheid zuivere lucht dient voorts nog vermeer derd te worden door ruime ventilatie. In Frankrijk vindt men kamers met 40 a 50 bedden; in 1855 heeft eene Engelsche commissie kamers van 12 bedden voorgesteld, doch men heeft in Engeland zich bepaald tot het cijfer van 24. In Pruisen mag, volgens het tegenwoordige reglement, het aantal man schappen in elk vertrek niet meer dan 8 of 10 bedragen. Het ameublement der zalen bestaat uit beddentafels en banken. In Pruisen heeft ieder man een kasten is bovendien een waterbak aanwezig voor de reiniging der lichamen; elk soldaat heeft een servet, dat wekelijks verwisseld wordt. In Engeland zijn de bedden zoodanig vervaardigddat zij over dag sleehts de halve ruimte behoeven in te nemen, waardoor de ruimte in de kamer grooter wordt. De bedden moeten in Frankrijk een decimeter van de muren afstaan i in Engeland twee voet. Eene ruimte van 40 a 50 centimeters is echter voldoende voor de doorstraling van de lucht rondom het bed en voor de zindelijkheid. De gezondheidsraad der legers in Frankrijk (het tweede jaar van republiek) zeide, volkomen te recht, dat, hoe groot eene chambrée ook zij het bepaaldelijk verboden moest worden om de rijen bedden in het midden te plaatsen. Breede venstersom het andere bedmoeten doorloopen tot aan het plafond. De muren worden eens per jaar gewit; of tweemalen, indien de kazerne altijd bewoond wordt. Bij elke chambrée behoort eene waschplaats, waarin ruim water i

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 496