490 beschikbaar is met verschillende kranen. In de Engelsche kazernes is zulks het geval; men heeft daar kuipen die met water gevuld wordenen kommen voor voetbadenbovendien zijn er eenige lokalen met badkuipen. De waschkamers hebben een asphaltvloer met houten rooster. Het is bepaald noodig, dat dit voorbeeld gevolgd worde, opdat de manschappen op geschikte wijze hun toilet kunnen maken. Ik voeg er bij, dat elke kazerne eetzalen behoorde te hebben, opdat de menscheu niet in de slaapzalen behoeven te etenhetgeen na- deelig is, zoo wegens de geur der spijzen als om de zindelijkheid der kamers en bedden. Bovendien doet de afwezigheid van geschikte vertrekken den man verlangen naar de kantine en de koffiehuizen. Voor de kleedings- en harnachementsstukkendie onaangenaam rie ken, waren afzonderlijke bergplaatsen zeer gewenscht. Ten aanzien der keukens schrijft het Engelsche reglement voor, dat zij op 150 pas van de bewoonde gebouwen verwijderd moeten zijn; er is eene keuken per bataillondoch vermeerdering ware wenschelijk. Het keukengereedschap zou verbeterd en vermeerderd moeten worden, om eenige afwisseling in de bereiding der vleeschspijzen te kunnen brengen. Eene uitspanningszaal, waar de soldaat de dagbladen, spellen en onderhoudende boeken kon vinden, zou de trek naar de kantine verminderen. Eindelijk is nog een vertrek noodig voor de ontsmetting van kleeding en beddegoed in geval van besmettelijke ziektenen een droogkamer naast de wacht, om de natte kleeding van den soldaat te kunnen ophangen; de uitwaseming van de natte stoffen vermin dert de gezondheid in de slaapzaal. De politiekamers en provoostennaast de wachtlocalenzijn bijna altijd slecht gebouwdzij moeten licht en lucht en 30 kubieke me ters per man inhoud hebben. De kwestie der privaten is van hoog belang; deze inrichtingen zijn vaak stootend vuil, waartegen zorgvuldig gewaakt behoort te worden om hen niet eene bron van ziekten te doen worden. Het is niet goeddat zij van de kazernes verwijderd staande menschen, verplicht om 's nachts op te staan, staan er aan bloot, kou te vatten; zij kleeden zich niet behoorlijk aan, loopen zelfs op bloote voeten en niets is gunstiger om hunne ongesteldheid te verergeren. De privaten behooren in de kazernes te zijn, met goeden afvoer der faecale stoffenen met alle maatregelen voor de zindelijkheid ingerichtpri-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 497