491 vaattrechters met kleppen, ruime waterdoorspoelingverglaasde muur tegeltjes enz. Alleen bij deze laatste blijven de muren schoon en worden zij niet besmet. Hoe netter de privaten zijn ingericht, hoe beter de manschappen tot reinheid gedwongen worden; hoe gemak kelijker het is, ze schoon te houden. De urinoirs moeten voortdurend met water besproeid worden en uit verglaasd ijzer samengesteld zijn; alleen op die wijze wordt de stank voorkomen De stallen moeten van de kazernes verwijderd gebouwd worden elk paard behoort 45 kubieke meters lucht te hebben, (f) Thans nog eenige woorden over de beginselen, bij den bouw van kazernes in het oog te houden. Het gemeenschappelijk leven in gesloten gebouwen veroorzaakt besmetting. De opeenhooping van menschen in de kazernes speelt dan ook eene groote rol in de ziekteleer van den soldaat; aan die opeenhooping, in slecht gelegen, slecht geventileerde localenschrijft men tjphus, longtering en oogziekten onder de Belgische soldaten toe. Koorts-epidemiën vinden in de kazerne de beste voorwaarden voor uitbreiding. Onder het garnizoen van St.-Cloud, dat in den regel uit 4-a 500 man bestond, nam men van 18431847 jaarlijks in de maand Oc tober, als het tijdelijk op 1200 man gebracht werd, eene moordda dige tjphusepidemie waar, die plotseling verdween wanneer het gar nizoen op de gewone sterkte werd teruggebracht en dus de nauwe, onvoldoend geventileerde localen niet meer betrokken behoefden te worden. In Parijs merkte men op, dat eene kazerne een middelpunt van besmetting geworden was voor de buurt waarin zij stonddit Het hier gezegde zou voor Iudië in den regel moeilijk toepassing kunnen vin den. Door bij elke kazerne een privaat te bouwen, zou een groot aantal bronnen van luchtbederf binnen de kampementen ontstaan, vooral nu de afvoer vaak óf ondoenlijk, óf zeer kostbaar zoude zijn. Trouwens, voor het vatten van koude 's nachts behoeft minder zorgvuldig dan in Europa te worden gewaakt. Hetgeen de schrijver zegt om trent den eisch van hooge reinheid der privaten, waartoe de Genie tegenwoordig het hare bijdraagt door een ruim gebruik van Escozijuschen steen, en die overigens eene zaak is van goede kampementspolitieverdient bijzondere behartiging. (f) Bij het stelsel der open stallenvoor gezonde paarden steeds in Indië gevolgd, zal o. i. de kubieke ruimte minder nauwkeurig in het oog behoeven te worden ge houden. Eene ruime plaatsing der paarden minstens 1,50 meter breedte van elke standplaats komt ons echter noodig voor. Meer noodig echter is nog de zorg voor goeden afvoer, zoodat geen stank onder de planken stalvloeren of in de goten ont staan kan.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 498