492 gevaar verdween geheel, toeii de bevolking der kazerne met een bataillon verminderd werd. Het is dus noodig, zooveel mogelijk de menschen te verspeiden en overbevolking te voorkomen. Nadat in Engeland de kazernes meer volgens de regelen der hygiëne waren ingerichtverminderde de sterfte, die, in 1853, 17,5 per duizend en, iu 1858, 5Sperduizend bedroeg, tot 4,7 per duizend. De toepassing van het stelsel van kleine kazernes en kleine hospitalen in de Britsche bezittingen heeft de sterfte van 7 tot 2,5 pCt. doen dalen. Voor de doorstraling van lucht is het best, de gebouwen (b. v. voor elke kompagnie afzonderlijk) evenwijdig aan elkander te plaatsen, met groote tusschenruimtennog meer noodzakelijk is het, de bedden op voldoenden afstand van elkauder te plaatsen en de gebouwen zoo in te richtendat licht en frissche lucht steeds overvloedig knnnen toe treden. Het logies der troepen te velde hangt te veel af van de omstandig heden en de beschikbare middelen om daarover nit te wijden. Bijzon dere zorg moet worden besteed aan de privaten, die op 200 meters van den troep verwijderd moeten zijn. De kuil, welks bodem met een laag houtskool wordt bedekt, kan tot 4 meters diepte hebben; de stoffen worden dagelijks roet aarde en houtskool bedekt tot dat de kuil tot 0.50 meter onder den beganen grond is gevuld; dan wordt zij ook verder aangevuld en met zoden bedekt, en wordt een nieuwe gegraven. De afval van slachtvee worde steeds begraven. Wanneer de troepen bivakkeeren, moeten warme, opwekkende dranken en eene grootere hoeveelheid voedsel verstrekt worden. De zorg voor reinheid des lichaams, het gebruik van baden, kan niet genoeg worden aanbevolen. Zindelijkheid is bij den soldaat noodig, zoo in zijn persoonlijk belang als in dat zijner kameraden. Door den aard zijner bezigheden is hij er aan blootgesteldzich dikwijls vuil te maken, o. adoor de marschen over stoffige wegen; dus moet hij zich ook dikwijls reinigen. Gebrek aan zorg voor lichamelijke reinheid verraadt zich in de slaapzalen door eene onaangename lucht, door uitwasemingen die de algemeene gezondheid schaden. De soldaat moet proper zijn, niet alleen op zijne uniform en zijne wapens, maar bovenal op zijn lichaam.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 499