494 De militaire geneesheer kan tot de reinheid bijdragen door bij de wekelijksche geneeskundige visitatie ook speciaal daaraan zijne aan dacht te wijden, en geene gelegenheid te verzuimen om de menschen het hooge belang der zindelijkheid aan het verstand te brengen. Kleeding en uitrusting. De veelvuldige wijzigingen in de kleeding der soldaten bewijzen de moeilijkheid der oplossing van het vraag stuk, hoe men eene uniform te gelijk sierlijk, gemakkelijk en licht te onderhouden doet zijn. Indien men minder op het uiterlijk lette, zou het doel wellicht gemakkelijker te bereiken zijn; de eischen van sierlijkheid vereenigen zich slecht met de voorwaarden der hygiéne. Erkennen wij intusschen dat men bij ons niet veel aan het fraaie der uniform heeft ten koste gelegd, en dat deze tegenwoordig voldoende leelijk is om alle verwijt van behaagzucht af te wijzen. De kleeding onzer troepen is thans al zeer eenvoudig. Omtrent de stoffen, waaruit zij kan vervaardigd worden, merken wij het volgende op. De weefsels van vlas en hennep zijn zeer poreus; de vocht dringt er gemakkelijk door, zij nemen dus het zweet gemakkelijk op, con- denseeren het en blijven er van doortrokken tot dat het verdampt is. Wanneer deze verdamping, die altijd ten nadeele van de li chaamswarmte geschiedt, over eene groote oppervlakte plaats heeft, zooals het geval is wanneer het hemd zeer nat is, kan er eene ver koeling uit voorvloeien, die belangrijk genoeg is om ziekten te ver oorzaken vooral ontsteking van de ademhalings-werktuigen. De weefsels van vlas en hennep zijn goede geleiders der warmte; deze eigenschap laat de dierlijke warmte zich gemakkelijk van het lichaam loslaten, en daardoor zijn zij frisch en koel. De kleedingstukken uit deze grondstoffen vervaardigd, passen aan warme landen. Het katoen geeft een weefsel, dat minder poreus, minder voor vocht doordringbaar is; het is zachter, buigzamer dan de bovenge noemde, en minder goede warmtegeleider. Daardoor veroorzaken katoenen hemden nooit eene zoo belangrijke afkoeling dan die van linnen; zij zijn warmer, aangenamer te dragen, en goedkooper; rede nen genoeg waarom zij meest gebruikt worden. De wollen stoffen zijn dichter, minder doordringbaar, slechtere warmte geleiders; de lichaamswarmte wordt er dus beter in bewaard, zij beletten dat het zweet te snel verdampt. De kleur is mede van gewicht. Als algemeene regel geldt, dat

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 501