495 de stoffen betere warmtegeleiders zijn naarmate de kleur donkerder is. Tevens zijn zij in die mate ongezonder, omdat zij de smetstoffen uit de lucht gemakkelijker opnemen. De zwarte kleeding der genees- heeren is daarom de gevaarlijkste voor hen en voor hunne zieken; daarentegen zijnin de hospitalende licht gekleurde ziekenkleeding, de witte gordijnen, het wit linnengoed en de gewitte muren in alle opzichten voordeelig, zoo voor de reinheid als wegens de mindere geschiktheid voor besmetting. Uit een militair oogpunt moet de kleur der kleeding zoodanig gekozen worden, dat zij niet op verren afstand te zien is. Uit ge nomen proeven is gebleken, dat grijs en bruin de minst zichtbare kleuren zijn; hierop volgt donkerblauw. Rood en wit zijn in dit opzicht de slechtste. Wat het verder equipement betreft, wijzen wij op de noodzake lijkheid van de verstrekking, aan den soldaat, van een handdoek, of wellicht van eeue spons, die weinig plaats inneemt en een onbe duidend gewicht bezit. Door deze geringe uitgaaf zou de regeering de zindelijkheid zeer bevorderen. Wollen sokken en wollen hemden zijn voorts voor den soldaat aan te bevelen. Niets behoedt de voeten beter voor ontvelling dan wollen sokken, bij het gebruik van welke de schoenen langer duren; deze sokken worden door de transpiratie minder vochtig en doen dus de opperhuid niet week wordeneindelijk hebben zij niet het bezwaar van katoenen sokken, waarvan de harde plooien na eenigeu tijd gebruik pijn doen en verzweringen veroorzaken. Een goed hoofddeksel is buigzaam, doordringbaar en licht; onge lukkig zijn deze eigenschappen slecht vereenigbaar met de eischen der uniformiteit en met de vereischte duurzaamheid. Men heeft dus stijve chacots en politiemutsen, die zich overigens goed naar den vorm van den schedel voegen; ten rechte hebben wij de metalen hoofddeksels verworpen. Het hoofdtooisel moet oogennek en ooren beschermen; breede kleppen voor en achter, aan elkander verbonden door een genoegzaam breeden' rand, zijn voor dit doel voldoende. De achterklep moet zóó breed zijn, dat het regenwater niet in de kraag van den uniformjas loopt en dat de nek zoo tegen den wind als tegen de zonnestralen beschermd is. Men heeft den stijven slropdas, die den soldaat velerhande ongemak en zelfs ziekten veroorzaakte, afgeschaft; de thans gebruikte lichte, losse das veroorlooft alle bewegingen van het hoofd en den hals. Door een eenigszins sluitend kleedingstuk wordt eene luchtlaag

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 502