496 ingesloten, die zeer moeilijk vernieuwd wordt en dus het lichaam zijn eigen temperatuur helpt behouden. Verschillende kleedingstukken, over elkander heen aangetrokkendoen zulks nog in hoogere mate, hetgeen vooral lastig is voor hen, die pas in dienst treden en vaak gewend zijn in hunne hemdsmouwen te werken. Daarom is de rui mere kapotjas, die meer vrijheid van beweging aan de armen en de borst geeft, meer bij den soldaat in trek. Het denkbeeld is wel eens geopperd om haar ondoordringbaar te maken; een zeer verkeerd denkbeeld, omdat dan de uitwaseming van het lichaam wordt belet. Iets anders is de caoutchouc-mantel, zooals de Amerikanen met voor deel gebruiken; deze is 1.80 meter lang en 1 meter breeden wordt in het bivak op den grond gespreid, zoodat de man geen last heeft van de vochtigheid van deze; terwijl hij, bij regen, als mantel tot beschutting dient. De broekbuigzaam en halfsluitend gemaakt, moet van onderen eenigszins nauw zijn, ten einde niet te veel plooien te vormen bij het gebruik van den slobkous. Het is beter, hem door een paar draagbanden op te houden, dan hem te sluitend om de heupen te maken omdat, door dit laatste, de ademhaling en de werkzaamheden der verterinCTsorganen belemmerd worden. Wij komen thans aan een belangrijk onderdeel der kleeding: de schoenen. In peclite rolur (de kracht zit in de voeten) zeiden de Romeinen, en zij hadden gelijk. Om afstanden af te leggen, is in de allereerste plaats voor den voetganger noodig dat zijne voeten in goeden staat zijn. Tegen de toepassing van dezen stelregel zweren alle schoenmakers van alle landen samen. Om hunne hulp te kunnen missen, heeft men zelfs wel eens voorgesteld, de voetzool van den soldaat te looien. De Hollandsche hoogleeraar Camper schreef de vorige eeuw een belangrijk werk over den besten vorm, aan het schoeisel te geven. Met reden zegt hijdat het verwondering moet baren, hoe ten allen tijde verstandige lieden zich hebben bezig ge houden met de zorg voor de voeten hunner dieren: paarden, ezels, ossen en andere, tot in de.kleinste bijzonderheden, terwijl zij de voeten der menschen geheel hebben verwaarloosd en de zorg daarvoor hebben overgelaten aan onwetende schoenmakers, in verband met be lachelijke modes. Die opmerking van Camper heeft ook thans nog hare waarde. De maarschalk van Saksen zeide, dat het volk, dat het beste schoeisel aan zijne soldaten gaf, een verbazend voordeel

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 503