498 rakenzulks ook het geval is met voorste helft der zolen. De vorm van den voet geeft zulks aanmaar thans wordt integendeel de groote teen naar het midden van den schoen gedrongen. Aan de buitenzijde kan daarentegen meer van de zool worden afgesneden. Het bovenleer moet zeer buigzaam, en zoo ruim aan de zool bevestigd zijn, dat de teenen en het voorste gedeelte van den voet niet gedrukt worden. In plaats van elastiekverdienen veters of haakjes de voorkeur. Het ware te wenschendat onze schoenmakers doordrongen werden van de noodzakelijkheid der aangegeven verbeteringen. Maar daar het niet te verwachten is, dat zij er uit zich-zelven toe zullen komen om den vorm der schoenen doelmatiger te makenbehoorde het militair gezag ten deze te handelen zooals het doet ten aanzien van de overige uniformstukkenkwartiermutsenjassenpantalons enz; n. 1. aan de leveranciers bepaalde modellen voorschrijven. Het schoeisel moet niet alleen den marsch vergemakkelijken en de bewegingen van den voet beschermen, het moet deze ook beveiligen tegen koude en vocht. Leder van goede hoedanigheid is voldoende ondoordringbaar; het is zulks nog meer wanneer het ingewreven wordt met een mengsel van ongel, was en olie. De reuzel, waarvan men zich soms bedient, heeft het groote nadeel dat zij het pik oplost van de draden van het naaisel. Het beste voorbehoedmiddel tegen koude bestaat in het gebruik van wollen sokken. De verstrekking hiervan vordert geene meerdere uitgaven, want de kosten worden ruimschoots opgewogen door den minderen tijd, dien de soldaat bij het gebruik in de hospitalen zal doorbrengen. Omtrent de slobkous zijn de gevoelens verdeeld. Van leder zijn zij in den zomer en in een tropisch klimaat te warm; van laken drogen zij niet snel genoeg; van linnen gemaakt, krimpen zij door de vocht en, wanneer zij nat zijn, kunnen zij moeilijk dichtgeknoopt worden. Halve laarzen, waarover de Russische en Duitsche soldaten zeer voldaan zijnwaren wellicht verkieslijkvan boven zijn zij ruim genoeg om het ondereinde van den pantalon te bevatten. Deze aan gelegenheid is echter, na den laatsten oorlog, nog niet opgelost; bij eene beslissing dien aangaande moet rekening worden gehouden met de gewoonten van elk volk. Het equipement moet tot het strikt noodzakelijke worden beperkt, om

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 505