500 enz. overladen; zij krijgen daardoor een tegenzin in den dienst en men ontneemt hun alle geestdrift voor hun stand. De gymnastie en het schermen hebben eene uitstekende uitwerking op de ontwikkeling van kracht en behendigheid; beide worden veelal te vaak verwaarloosd. De lichamelijke oefeningen moeten niet alleen den soldaat bezig houden. De militaire dienst moet benut worden voor de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling des soldaats. Men houde voorlezingen over belangwekkende onderwerpen; men wijze den soldaat op de weldaden van het onderwijs en op het voordeel van practische weten schap; men benutte alle beschikbare oogenblikken om ontwikkeling te bevorderen. Dan zal de soldaat, na volbrachten dienst, andere zaken in zijn geheugen bewaard hebben dan de beginselen van de kompagnieschool. Voor dat doel moesten onze kazernes van boeken en dagbladen voorzien zijnde militairen zouden daardoor eene nuttige uitspanning hebben, en men zou met goed gevolg kunnen strijden tegen de aan trekkelijkheden van de kantine, de kaarten, en den jenever. Eindelijk dienen de chefs de zangvereenigingen aan te moedigen omdat muziek gunstig werkt op het moreel. De marschen behooren niet langer te duren dan zeven uren per dag de soldaat is zwaar belast, loopt in het stof, in het slijk, onder felle zonnestralen, blootgesteld aan regen en wind; in de gelederen ademt hij geen zuivere lucht in, enz. Overdrijving is hier bepaald schadelijk. Bij de marschen moet er op gelet wordendat de man schappen geene groote hoeveelheden koud water drinken wanneer zij bezweet zijndat zij hun hoofd en hunne voeten eerst wasschen of baden nadat het lichaam een weinig uitgerust is. Het is van groot belang, dat toezicht gehouden wordt op het behoorlijk reinigen der voetenter voorkoming van uitslag en ontvel ling de nagels moeten kort afgesneden worden. Blaren worden met een naald doorgestoken, terwijl het velletjedat het ontstoken vleesch beschermt, behouden blijft; het gebruik van collodion is hier doelmatig. Naarmate een persoon veel zweet, moet hij te meer voor de zinde lijkheid, vooral zijner voeten, waken en deze zelfs, ter vermijding van ongemak, met poeder van stijfselmeel of iets dergelijks bedak bestrooien. Met het bovenstaande eindigen wij onze beschouwingen. We zou-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 507