506 vrede, die oorlog eindelijk uitbarstte, waren de overleveringen van den onafhauklijkheidskrijg nagenoeg verloren geraakt. De geestdrift kon in dat gemis niet voorzienzij wond de gemoederen niet op voor een strijd, waardoor hetnationaal bestaan niet op het spel stond. Wij zullen ons niet bij dien oorlog ophouden, want ook deze liet geene ernstige traditiën achter en vormde slechts zeer weinig uitstekende man nen. Hij biedt weinig leerrijke voorbeelden aan omtrent de wijze van oorlogvoeren in de nieuwe werelden, met uitzondering van de schit terende verdediging van Nieuw-Orleanskwam bij dien oorlog weinig anders uit dan de gewone gebreken der Amerikaansche vrijwilligers, zonder dat hunne goede eigenschappen op den voorgrond traden. De veldtochten in Kanadaindien men dien naam mag geven aan eene reeks van operatiën zonder verband, evenzeer onbeduidend door hare resultaten als door de gebezigde middelen, hebben niet het minste belang. Het staand leger bestond ternauwernood. De vrijwilligers, weinig talrijk, in de haast verzameld, en gewoonlijk voor slechts een tocht, die op de grenzen van hun eigen land werd gemaakt, konden nau welijks tot het leger gerekend worden. De militiesoldaten, nog minder aan de krijgstucht onderworpen dan ten tijde van Washington, vonden in de constitutie eene beweegreden om, te midden eener operatie, te weigeren de grens over te trekken om hunne in het gevecht zijude kameraden te ondersteunen. De bloedigste ontmoeting wellicht, die van de Niagara, was eene nachtelijke strijd, waarin beide partijen, zich verslagen wanende, vóór het aanbreken van den dag het slagveld verlieten, en de aftocht van Bladensburg wierp een treurig licht over de demoralisatie van deze geïmproviseerde troepen. De naam van den jeugdigen generaal Scott, nog onlangs het beroemde hoofd van het Amerikaansche leger, verdient alleen genoemd te worden, naast dien van Perry, den zeeman die, door zijne stoutmoedigheid, de over macht ter zee wist te verkrijgen. Zij, die dezen oorlog in al zijne bijzonderheden volgden, konden intusschen reeds eene opmerking maken die sedert herhaaldelijk be vestigd is; namelijk dat, bij de grondgesteldheid van Amerika, de verdediging gemakkelijk, doch de aanval moeilijk uit te voeren is. Ten gevolge van hunne verwikkelingen met Frankrijk waren de En- gelscheu, in plaats van aan te vallen, verplicht, de Amerikanen in Ka- nada af te wachten; hierdoor juist waren zij sterk. In 1811 scheen de vrede met Frankrijk, hun alle vrijheid van handelen schenkende, hun eene onbetwistbare meerderheid te verzekeren. Het tegendeel

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 513