507 gebeurde echter omdat zij, zich de sterkste achtende, den aanval her vatten en de Amerikanenop hun beurt tot verdediging gedwongen, weldra alle voordeelen herkregen, die zij verloren hadden toen zij het vijandelijk grondgebied betraden. Inderdaad konden de Engel- schen, na zonder inspanning bij Bladensburg overwonnen, een gedeelte van Washington verbrand en het overig gedeelte bezet te hebben, zich niet in deze positie handhaven, en werden zij, de vijandelijke hoofdstad zonder gevecht ontruimende, genoodzaakt te erkennen dat de overwin ning, die ze haar overgeleverd had, geheel onvruchtbaar was. Ein delijk eindigde de oorlog te voordeele der Amerikanen aan de oevers van het Champlain-meer en in Nieuw-Orleans, waar de Engelschen werden geslagen door een handvol blanken en negers bij elkander, in der haast gewapend, maar aan welke Jackson zijne ontembare geestkracht had medegedeeld. Deze beide gelukkige ontmoetingen konden Amerika de gebeurte nissen niet doen vergetenwelke haar waren voorafgegaan en die eene ernstige les waren geweest. Deze oorlog was dan ook niet onnut want hij deed de noodzakelijkheid gevoelen van de hervorming van de militaire instellingen op nieuwe grondslagen. De publieke opinie die almachtige rechter bij de vrije volkeren, welke wellicht de gril len maar niet de noodlottige eigenzinnigheid der alleenheerschers bezit, was al dadelijk teruggekomen van vooroordeelen. Men nam toen het plan van Washington voor de oprichting eener militaire school aan. De president vroeg tien duizend man voor het staande leger; men machtigde hem tot de lichting van vijf en twintig duizend man schappen. Het is waar, dat men dit cijfer nooit voltallig heeft ge- naden dat de nieuwe lichtingen, niet van geoefend kader voorzien, zich even onervaren toonden als de vrijwilligers of de militiesoldaten. Maar, toen in 1815 de vrede gesloten werd, hield men tien dui zend man onder de wapenen, in plaats van ze, ouder gewoonte, al len af te danken. Zij vormden het staande leger in vredestijd, dat eindelijk behoorlijk werd georganiseerd. Van af dat jaar dagteekent dan ook het bestaan, in Amerika, van een geregeld leger, uit alle wapens samengestelddat op geregelde wijze werd aangevuldeen behoorlijk bevorderingstelsel bezat en eene werkelijke toekomst aan zijne officieren, die voortaan zeker waren van het behoud hunner ran gen, opende.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 514