511 tijdstip, om aan den oorlog deel te nemen, geleid door de comités de la défense locale. Aardewerken, versperringen met boomstammen, barricaden in de straten verzwaarden dikwijls de bewegingen der troe pen. Erancs-tireurs en vrijscharen legden er zich op toe, den volks oorlog aan de gang te brengen wat te beter gelukte, omdat de terug- marsch van den generaal Yon Werder op Gray achten de Saóne-linie als eene volslagene nederlaag werd voorgesteld. Tot het bereiken van groote uitkomsten ontbrak aan deze met veel ijver ondernomen diensten der bevolking wel is waar de georganiseerde opperste leiding, maar toch namen zij de krachten van het listen korps zeer in beslag. Overrompelingen van kleine detachementen, patrouilles, requisitie- commando's waren aan de orde van den dag. Met de grootste vastberadenheid trad de Duitsche legeraanvoering tegen dezen nieuwen, niet te versmaden vijand op. Zij gedroeg zich naar den regel, dat ieder met de wapenen in de hand aangetroffen individu, die niet bewijzen kon tot een wettelijk soldaten-korps te be- hoorenmet den dood gestraft worden moest Het zij gezegd, dat slechts eens zulk eene terechtstelling van vier personen plaats heeft gehad, aangeklaagd van Duitsche soldaten in het geheim vermoord te hebben. Dit voorbeeld werkte, en de Duitsche legeraanvoering mag er op bogendat daar waar een eigenlijke volksoorlog woedde, deze niet wreeder en voor land en volk gevoeliger gevoerd werd dan een regelmatige krijg. Garibaldi's korps was intusschen tot ongeveer tien duizend man aangegroeid en hem het bevel over alle zich in den rayon der Vogezen vormende vrijkorpsen opgedragen geworden. Talrijke ver kenningen van de ruiterij brachten tegen het eind van de maand bericht omtrent de vorming van nieuwe, tot dus ver niet gevormde formaties achter het front van Garibaldi's troepen. Onder deze om standigheden rezen nieuwe bedenkingen tegen het verder oprukken tegen Bourges, en dit te meer, omdat het navoeren van benoodigd- heden voor de troepen, bij gebrek aan spoorweggemeenschap, slechts langzaam en moeilijk te bewerkstelligen was. Op den 27sten October stiet eene colonne, onder Prins Wilhelm vau Baden, voor de eerste Ook Napoleon 1 beschouwde de liuitschers, die in 1813 den vaderlaudschen grond verdedigden zonder officieel soldaat te zijn, als bandietenDe Duitschers vonden dit barbaarsch. Men zie daaromtrent, bij voorbeeld, L. von Hausser in zijne Gesammelte Schriften. In 1870 deden de Duitschers hetzelfde. Noem nooit te spoe dig uwen tegenstander «barbaar." jj

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 518