516 van elke armee, af te snijden. Tegenover dezen gevaarlijken toestand was het niet meer mooglijk Dijon te behouden. Het werd, om de vijandelijke plannen te dwarsboomen, na de bij Langres gedetacheerde troepen van den generaal Goltz met de hoofdmacht te hebben ver- eenigd, voor goed ontruimd. Na dat door versnelde marschen het ge wichtige snijpunt Yesoul bereikt was, werd het 14e korps in de na bijheid dezer plaats geconcentreerd, en de vierde reserve-divisie als voorhoede naar Villersexel (slechts vier Duitsche mijlen bewesten Belfort) vooruitgeschoven. In deze voor alle eventualiteiten even bruikbare flankstelliug zag men rustig de bevestiging van de jongste tijdingen te gemoet. Om den lezer in staat te stellen zich in den oorlogstoestand te verplaatsen, zij opgemerkt, dat generaal Treskow op den 3ien No vember de insluiting van Belfort en op den 3den December het be schieten van deze plaats had aangevangen en, tot dekking van het belegeringskorps westwaarts, een detachement van acht bataljons (land weer) onder generaal Debschitznaderbij getrokken had. In het groote hoofdkwartier heerschte op 29 December de meening, dat Bourbaki nog bij Bourges en Nevers stond, terwijl de tegen het eind van het jaar van alle kanten inkomende berichten het voor den gene raal Yon Werder niet meer twijfelachtig maakten, dat zeer aanzien lijke troepen-massa's reeds om Besancon verzameld waren. Daaglijk- sclie verkenningsgevechten in de eerste dagen van Januari brachten het eindelijk tot zekerheid, dat men tegenover de uit het 15e, 18e, 20° en 24e korps saamgestelde armee de VJLst stond; alleen was nog niet op te makenof de vijand voornemens was naar Nancy te mar- cheeren of het veertiende korps van Belfort weg te dringen, dan wel tusschen Ognon en Doubs rechtstreeks op Belfort aan te rukken. Voor de Duitschers was het van het hoogste gewicht, den marsch van den vijand tijdig zoo te kennen, dat men vóór hem bij Belfort kon zijn en, tot dekking van het beleg, eene reeds uitgekozene stelling aan de Lisaine-beek kon betrekken. Ofschoonvolgens zeggen van gevangenende vijand voornemens was op Yesoul aan te rukken, volgde toch de van deze zijde ver wachte en gewenschte aanval niet. Ten einde omtrent de in het ge heim gehulde plannen van den vijand licht te verkrijgen, besloot gene raal Yon Werder den 7dei1 Januari zijn linkervleugel aan te grijpen. Hij ontweek den slag, hetgeen bewees, dat de vijandelijke maassa's reeds rechtsaf naar Belfort op marsch waren. Onmiddellijk besloot nu

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 523