519 werden gemaakt. De worsteling van negen uren eindigde daarmede, dat de aanval over de geheele linie afgeslagen werdde met groote dapperheid strijdende Fransche infanterie had inzonderheid door het artillerievuur sterke verliezen geleden. De stelling van den generaal Von Werder, die den slag gedeeltelijk met behulp van den telegraaf ingeleid had, was op geene enkele plek doorgebroken geworden. De troepen bivakkeerden waar zij gevochten hadden, meest zonder hout en stroo; wegens de nabijheid van den vijand mocht geen vuur worden aangemaakt; de koude bereikte den thermometerstand van 16o E. Met het aanbreken van den 16eu hadden alle troepen weder hunne gevechtsstelling betrokkeneen dichte nevel bedekte het daleerst tegen den middag kon de artillerie werkzaam optreden. Eeeds tegen half acht des morgens ontbrandde weder over de ge heele linie een hevig infanterievuurwederom trachtte de vijand, maar te vergeefs, in het centrum en op den linkervleugel door te breken; voornamelijk deed hij wanhopige pogingen om het met zwaar geschut gewapende slot Montbéliard machtig te worden. Tegen vijf uur doofde het vuur van den strijd uit; plotseling tegen acht uur des avonds barstte hij, bij volslagen duisternis, over het geheele front nog eens met ongewone heftigheid uit. De vijand beproefde de over dag te vergeefs aangevallen stellingen door nachtelijke overrompeling meester te worden. Het was twee uur in den morgen, vóórdat de kamp aan den linkervleugel een einde nam overal was de aanvaller hier en in het zwaar bedreigde centrum, bij Héricourt, schitterend afge slagen geworden. Bedenkelijker was op dezen dag de toestand van den slechts zwak bezetten rechtervleugel geweest. Hier had de ge neraal Degenfeld tegenover twee divisiën van Cremer en het acht tiende korps slechts drie bataljons en drie batterijen kunnen over- stellen; hij was tegen den avond gedwongen geworden de taai ver dedigde dorpen Chenebier en Frahier aan den vijand te laten en op eene in den rug gelegene, hiertoe reeds voorbereide heuvelstelling terug te trekken. Maar de vijand volgde niet; eerst de duisternis maakte hier aan de tien uren lang, met roemrijke dapperheid voort gezette worsteling van de kleine schaar tegen de verpletterende over macht een einde. Steeds bleef de toestand, in afwachting van nieuwe aanvallen op den volgenden dag, kritisch; reserven had generaal Von Werder niet meer beschikbaar. Gelukte het den vijand, op den rechtervleugel of in het

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 526