531 scheidbij snijdende koude gebivakkeerdvooral moest weder eens warm gegeten wordensedert vier tot vijf dagen was niet gekookt geworden; het taktisch verband was zeer verslapt; de batterijen had den geen munitie meer. De volslagen uitputting der troepen vor derde dringend een weinig rust. Op grond hiervan hadden den 18tleQ slechts verkenningen plaats, die op vijandelijke achterhoeden stieten, welke zich krachtig te weer stelden. Eerst den 20en ging de geheele Badensche divisie (eene algemeene zwenking links uitvoerende om den vijand naar Doubs te dringen) tot de vervolging over. Generaal Von Werder had zijne taak aan de Lizaine schitterend vol bracht; hij had uitkomsten behaald, die, met het oog op de strijdkrach ten aan beide zijden, waarlijk heroïsch mochten heeten. Terwijl de sterkte van Bourbaki's leger 140- tot 150,000 man bedroeg, met 360 tot 400 stukken, kan die van Von Werder's troepen ten hoogste op 45,000 man geschat worden. Het leger van Bourbaki had drie volle dagen met zelfverloochening gestredenvervuld van het vooruitzicht op eene wisse overwinning. Dat het korps van Von Werder overhoop zou wor den geworpen, gold als eene uitgemaakte zaak. Gelijk reeds zoo dikwijls in dezen wisselvalligen oorlog, werden de sanguinische ver wachtingen van het Pransche volk en zijne machthebbenden door de weldoordachte en voortreffelijk uitgevoerde tegenmaatregelen van de Duitsche legeraanvoerders gedwarsboomd. De inwendige kracht van het Pransche leger was in den driedaagschen beslissenden slag voor Belfort gebroken geworden; de koen ontworpene en op gelijke wijze uitgevoerde operaties van Manteuffel met de zuider-armee voerden het zijne volslagene vernietiging te gemoet. De houding van dat jonge leger blijft evenwel aanspraak maken op lof. In den felsten winter, bij de gebrekkigste verpleging, vele nachten onder den vrijen hemel doorbrengende, heeft het drie dagen lang, ten spijt van ontzettende verliezen, altijd op nieuw den strijd begonnen. Wel is waar heeft het zich overtredingen van de krijgstucht en het volkenrecht te verwijtendie slechts door blinde verbittering van een verwend, in zijne nationale ijdelheid ten diepste gekrenkt volk verklaarbaar zijnalleen op deze wijze laat zich het feit der vermin king van Duitsche gevallenen bij Montbéliard verklaren, wien de neuzen afgesnedende schedels ingeslagen warenalleen daardoor was het mooglijk, dat gekwetsten niet verpleegd, maar afgemaakt werden De verliezen van Yon Werder's troepen waren, gelet op den aard 25

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 528