526 werkeii over de jongste oorlogen in de Krim en in Italië, heeft onlangs dezen nationalen arbeid bekroond door in het licht te geven een Aperqu historiquestatistique et clinique sur le service des ambulances et des hopitaux pendant la guerre de 18701871. De betrekking van me- decin principal daarmee, inspecteur-généraldirecteur des ambu lances auxiliaires stelde hem in de gelegenheid door eigen oogen te zien. Zijn boek vormt een waardigen tegenhanger met de studiën van gelijken aarddie reeds in Duitschland zijn verschenen, en dient als narede op het avontuur, dat men nhet tweede keizerrijk"''' genoemd heeft. //Het is niet zonder een diep smartgevoel", zegt de uitstekende militaire arts, //dat wij dezen arbeid ondernomen hebben, die nog eens Frankrijks ongeluk in het geheugen zal terugroepenmaar wij zullen in onze rampen vele leering voor de toekomst vinden." //Onze verliezen zijn aanzienlijk geweest, maar de oorzaken dezer verliezen algemeen bekend zijnde, zullen wij ons slechts bezig houden met de gekwetsten, met hun lijden en met de middelen, die het lot zouden kunnen verzachten van zooveel bravendie hun bloed storten en hun leven wagen voor de verdediging van hun land." Wat evenwel dit. technische gedeelte betreft van zoo hoog belang voor de geheele natiedaarover zullen wij hier niet spreken. Aan een specialist, aan een der schrijvers, die onzen roem in de geneeskunde ver hoogd hebbenverblijve de taak, dezen zoo verdienstelijken arbeid op zijne waarde te schatten en er praktische gevolgtrekkingen uit af te leiden voor de reorganisatie van onzen ambulance-dienst en de verbete ring van het lot dergenen, die op het slagveld neervallen. Wat ons aangaat, wij willen slechts een vluchtigen blik werpen op het statisti sche gedeelte van den arbeider een denkbeeld van geven, zoo weinig mooglijk onvolledig, en belangwekkende en nauwkeurige bescheiden leveren voor de beoordeeling van nog slecht bekende feiten. Volgens de Duitsche statistiek en het verslag van dr. Engel is het benaderend overzicht der verliezen van het Duitsche leger voor den veldtocht 18701871 (zie jaargang 1874 van het Militair Tijdschriftbh 213214): Gesneuveld en gestorven aan wonden of ziekten40,741 Niet terug gevonden en gerekend moetende worden onder de dooden4,009 Gekwetst127,867 Totaal172,617

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 533