531 gevallen onder de burgerij plaats gehad, waarvan 50 door het vijan delijk vuur, en 2350 onder de krijgslieden op 14,000 verdedigers. Deze cijfers zijn afdoende; wij zeggen er niets bij. Maar laat ons deze berichten aanvullen met een laatste cijfer van de verliezen, geleden gedurende het tweede beleg van Parijs, die be dragen hebben 7817 gedooden, gekwetsten en vermisten, waarvan: Wat droevige en leerrijke lessen vallen er te trekken uit de uit treksels van dit belangrijk boek Laat ons in de eerste plaats doen uitkomen, bij het doorloopen van de door Dl'Chenu geleverde totalen, dat het getal getroffen Pransche officieren altijd veel aanzienlijker is dan dat van de Duitschers, behalve in den slag van Saint-Privat (18 Augustus), waarin Bazaine wegbleef en waarin de Pruisen 293 gesneuvelde en 526 gewonde officieren hadden, de Pranschen slechts 88 gesneuvelde officieren, 396 gekwetste en 111 vermiste. Deze verschillen vinden hunne verklaring in onderscheidene oorzakenin de menigvuldigheid der kaders, in de monteering, eindelijk in de noodzaaklijkheid de soldaten mede te sleepenwat de Pruisen den 18(len Augustus verplicht waren te doen. (Verlaten wij voor een oogenblik de Hépubliqve Francaise. Men leide uit het bovenstaande vooral niet af, dat de Pranschen officie ren zoo uitstekend waren. Die van Bourbaki's leger o. a.die in Zwitserland terecht kwamen, waren voor een groot deel ellendelingen. Enkelen hunner sloegen hunne soldaten, die van vermoeienis op de sneeuw neerzegenmet de karwats in het gezichtzoodat het den Zwitserschen officieren moeite kostte de verontwaardiging hunner eigene manschappen te bedwingendie de Pransche officieren voor die laagheid wilden straffen. Eenige Pransche soldaten hadden eene wijkplaats gevonden in een gebouw, dat op Zwitsersch grondgebied stond, en daarin een vuur aangemaakt om hunne verkleumde ledematen te verwarmen. Pransche officieren treden binnen en doen den manschappen het huis ontruimen, want die republikeinen achtten zich wezens van eene hoogere orde. Een Zwitsersch kapitein zond onmiddellijk een sergeant met twee man om den Pranschen officieren te beduiden, dat zij gearresteerd zouden worden (hun generaal er onder begrepen), zoo zij niet onmiddellijk hunne onderhoorigen weder binnen deden komen. infanterie, genie cavalerie 6786 186 56

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 538