533 vijand. Eu dat schoeisel wil men behouden? Wij kunnen het niet gelooven; men heeft er genoeg de proef van gehad; men moet zijne toevlucht nemen tot de halve laars van "Verdeil, want zij zal den voet van den soldaat beschermen tegen vocht en niet meer kosten dan de schoen en de slobkouswat ook in aanmerking komt. Maar er is een ander cijfer, en dat is vreeselijk en moet de aan dacht trekken van de bevoegden ik wil spreken van 328,000 zie ken en bevrorenen. Dus, terwijl Duitschland te velde kon trekken met 1,200,000 be hoorlijk uitgeruste manschappen (in den aanvang telde het er veel minder; dit cijfer is het maximum in den oorlog geweest. C)vond Erankrijk veertien dagen na de oorlogsverklaring ter nauwernood 209,000 man, die aan alles gebrek hadden op eene andereplaats heet het Rijnleger het schoonste, dat Erankrijk ooit gehad heeft. C), gereed om slag te leveren.. Daar, waar een groote voorraad had moeten zijn van wapenen, van kleedingstukkenvan schoenenvond men nietsen overal was men verplicht toevlucht te nemen tot de particuliere nijverheid, omdat men niet in staat was in zooveel behoeften te voorzien onder omstan digheden, waarin minuten de waarde hadden van eeuwen. En zoo men soms gevulde magazijnen bezat, gelijk die te Metz, leverde men ze aan den vijand over, in plaats van den inholid te doen verdeelen onder de ongelukkige soldaten, die men in krijgsgevangenschap zond. Maar er zijn nog andere oorzaken van dat treurige getal zieken de betreurenswaardige inrichting der administratie en der ambulances en vooral de kleine tent {tenle-abri)goed in Algerië, in Mexiko, niets waard in Europa, zoodra het schoone seizoen heeftopgehouden. Zoo bezweken er in de Kritn 75,000 Eranschen aan zieken, terwijl er slechts 20,000 verloren werden door het vuur. In Italië heeft het zelfde feit zich voorgedaanop 41,000 dooden waren er 36,000 door ziekte. Te Metz waren er op het eind van het beleg, op 15,000 man, die in de hospitalen lagen, 9000 wegens ziekte; ziehier de juiste cijfers In de hospitalen: waarvan gekwetst: 30 Sept14,514 8581 15 Oct15,343 7600 Dag der overgaaf. 15,811.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 540