538 troepen te moeten uitlaten, en zelfs te mogen bewerendat dergelijke handelingen alleen bij de Duitschers konden voorkomen. Het is zeer gemakkelijk, uit een leger dat, alles te zamen genomen, tot een millioen manschappen steeg, enkele personen of enkele troe- penafdeeliugen aan te wijzen en te zeggen: ziet, zoo handelen die Duitsche soldaten! Niemand zal willen bewerendat zich onder de soldaten alleen en uitsluitend beschaafde en brave menschen bevinden. Personen van weinig opvoeding en van ruwen en wreeden aard vindt men overal, en zoodanigen vinden in den oorlog de beste gelegenheid, hunne slechte hoedanigheden te doen uitkomen. Maar men moest zich wach ten, uit handelingen van enkelen, tot eene algemeene gevolgtrekking te geraken. De oorlog is geen kinderspel. Wanneer alles daarin volgens vaste wetten plaats kon vinden, wanneer ieder burger vreedzaam te huis kon blijven en de schoten zoo gericht konden worden dat zij uit sluiten soldaten en militaire inrichtingen troffenware het voorzeker voor het land, waar de oorlog gevoerd wordt, aanzienlijk beter gesteld. Wat in liet gevecht of na het gevecht geschiedt, moet ieder, vriend of vijand met den mantel der vergevingsgezindheid bedekken. Anders is het met de harde bejegening, met gruwelen jegens amb tenaren of burgers, indien zij ten uitvoer worden gelegd na kalm overleg, in kalme omstandigheden. Juist zulke handelingen nu zijn in Frankrijk met ijver verzameld en openbaar gemaakt, zelfs zijn officieren en regimenten bij name genoemd welke zich bijzonder door gestrengheid ruwheid of plun dering hebben doen kennen. Wanneer wij echter die handelingen van ons standpunt uit beschouwen, dan blijkt het, dat zij groo- tendeels wettig of door de omstandigheden geboden waren. De stad Corbeil, b. v., wordt zeer beklaagd; over de 8000 re- quisitiën hebben, zeggen de Franschende Duitschers daar uitge schreven. Het komt er echter op aan, wat gerequireerd werdwaar schijnlijk ziju de nachtlichtjes voor de wachten ook als requisitiën aangemerkt. De gelieele 3e armee marcheerde voor de insluiting van Parijs over Corbeil; tot dat de spoorweg van Lagny kon worden benut, gingen de aanvoeren van Nanteuil meest over genoemde stad. Wij waren dus wel verplicht, veel van Corbeil te vorderen, om de troepen onder dak te brengen en ontbrekende of verloren voorwerpen aan

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 545