540 uitwerking eene kleine hoeveelheid schietkatoen zoude hebben, wanneer men haar doet ontploffen binnen een met water gevulden bom. Daartoe werd een gewone 16-ponds bom, met water gevuld, voorzien van een 3 Eng. duim langen messingkoker, waarin schietkatoen was ge plaatst. Het benedeneind van den koker was volkomen gesloten; daar entegen was van boven een op verschillende plaatsen doorboorde cilinder geplaatst, die met eene krachtige sas was gevuld. Boven den grooten koker was nog eene gewone zunder aangebracht. Het resultaat der ontploffing was buitengewoon gunstig; de bom werd door het water in tallooze stukken verdeeld. Men wil nu, behalve het water, nog kogeltjes van verschillende grootte in de bommen plaatsen en het schietkatoen als springmiddel behouden. Daartoe zullen proeven in het laboratorium te Woolwich genomen worden. Hen begin van verbetering. De Fransche minister van oorlog heeft, omtrent de inspectie van de garnizoenen, aan de bevelhebbers van legerkorpsen en aan de divisie-generaals de volgende circulaire gericht Mijne Heeren In het belang van het onderricht der manschappen en ten einde, door aanhoudend toezicht van den korps-chef, de handhaving van eene strenge krijgstucht gemakkelijk te maken, hecht ik er waarde aan, dat de korpsen zooveel mogelijk in hun geheel vereenigd blijven in eene zelfde plaats. Het kan evenwel gebeurendat men zich op zekere punten van het grondgebied, om de bewaking van onze grenzen te verzekeren en de openbare orde te bewaren, verplicht ziet van het voornaamste ge deelte van het korps, hetzij een bataljon, hetzij enkele kompagnieën te detacheeren. In dit geval verlang ik, dat het hoogste militaire gezag zich nauivJceurig op de hoogte houde van de wijze, waarop deze detachementen worden onderricht en beheerd. Ik schrijf te dien einde voor, dat de generaal, bevelhebber van de divisie, dikwijls en op ongezette tijden, den toestand van deze troe pen doe inspecteeren door een met zorg gekozen officier van zijnen staf, en dat bovendien deze officier zich verzekere, dat de colonels vrij dikwijls deze troepen-afdeelingen bezoeken. De generaal zal ook niet moeten verzuimen nu en dan door eigen oogen den staat van zaken bij deze detachementen te zien.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 547