542 wasde hierboven gesproken woorden op het voetstuk van het stand beeld te laten vereeuwigen protesteerden de zonen van den gene raal Michel tegen dat voornemen, daarbij aanvoerende, dat hun va der toen de meerdere in rang van Cambronne in stede van ge hoor te verleenen aan het hem van Engelsche zijde gedaan verzoek om zich over te geven, dat nakwam, door zich aan de spits der grenadiers van de oude garde te laten dooden. Bij dat protest legden zij een, in den strengsten zin des woords, zeer overwegend bewijsstuk over, namelijk een steen van het graf van Napoleon I op St. Helena, met de daarop van den generaal Bertrand afkomstige inskriptie//Gewijd aan de baronesse Michel, weduwe van den bij Waterloo gevallen generaal Michel; waar hij de aansporing des vijands, om zich over te geven, beantwoordde met den fleren uitroepLa garde meurt, elle ne se rend pas." In eene zeer lezenswaardige verhandeling over den slag bij Wa terloo van den kolonel Graaf Gustave De Pontécoulant, voormalig officier der Keizerlijke garde, die gedurende den ganschen veldtocht in de omgeving van Napoleon is geweest, vindt men opgeteekend: //Op den heuvel van Planchenoit, waar een der aanvoerders van de oude garde, generaal Michel, door vijanden omringd en aangeroepen de wapens neder te leggen, was het, dat deze die gedenkwaardige woorden liet hooren//La garde meurtelle ne se rend pas. Eene indirekte bevestiging van het gebeurde vindt men ook in het aandoenlijk relaas van den slag door Achille De Vaulabelle, die tot de meest konscientieuse historieschrijvers der Napoleontische oorlogen behoort. Deze beschrijft de toedracht der zaak aldus: //Ofschoon van alle kanten aangevallen, kon geen schok haar aan het wankelen brengen; hare buitengewoon gedunde gelederen sloten zich steeds weer aan. Het verzoek om zich over te geven, werd door Cambronne van de hand gewezennoch hijnoch zijne soldaten wil den hunne nederlaag overleven. Hij geeft last tot den aanval, de grenadier vellen het geweer; voor de laatste maal weergalmt de kreet //Vive l'empereur"! en voorwaarts gaat het tegen de meest aaneen gesloten vijandelijke gelederen. Vreeselijk was de schok in het eerste oogenblik week alles terug voor die heldhaftige phalanx. Maar slechts al te kort duurde haar aanloop; door de overmacht omvat en ge smoord, werd het bataillon vernietigd. Eenige der voor dood op het slagveld achtergelaten dapperen werden den volgenden dag door land lieden opgenomen en verpleegd. Onder hen bevond zich Cambronne,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 549