548 hulp won hij op Antigonus den slag bij Ipsus (in Phrygië). Het verhaal van het aandeel, door de olifanten genomen in de oorlogen van dat tijdvak, ware een verhaal van die oorlogen zeiven. De Pto- lemeussenhunne korpsen olifanten niet in Indië zelf kunnende aan vullen hadden den handel in olifanten georganiseerd in de landstreek van den Blauwen Nijl. De oorlog tegen Pyrrhus diende den Romeinen in vele opzichten tot oefenschool. Pyrrhus was een der beste krijgsoversten van de oudheidhij had verhandelingen over taktiek saamgesteldwaarvan de oude schrijvers met lof gewagen. Het Kriegsspiel, zoo zeer in eere bij het Pruisische leger, is zelfs, gelijk ons ganzebordspel, slechts een vernieuwd spel van de Grieken. Het was Pyrrhusdie het eerst op de gedachte kwam, de krijgsevolutiën voor te stellen met behulp van kleine stukjes van hout of lood. Zijne geleerde taktiek bereidde de Romeinen voor op die van de Karthaagsche veldheerente gelijk gewenden hunne soldaten er zich aan olifanten te zienen die van het Karthaagsche leger boezemden hun dan ook slechts weinig vrees in. Het voorbeeld van de Ptolemëussen en de eerzucht, om hun leger op de hoogte van het Egyptische te brengen, hadden de Karthagers gedreven om oorlogsolifanten te bezigen. De olifanten zijn in Noord- Afrika inheemsch geweest tot de vierde of vijfde eeuw onzer tijdre kening. Het ras is er verdwenen ten gevolge van de eeuwen lang gehouden jachteneerst door de Karthagers en de Afrikaansche ko ningen voor den dienst hunner legers, later door de Romeinen voor de spelen en gevechten van hun amphitheater. Door de Sahara- woestijn gescheiden van den hoofdtroep van hun ras, thans zoo talrijk in Soedan, werden de olifanten van Noord-Afrika tot den laatste uitgeroeid. Aanvanklijk gebruikten de Karthagers oorlogswagens gelijk de meeste volken van het oosten zij zagen daarvan af om de olifan ten aan te nemen, waarvan zij de diensten hooger schatten. Van dezen oogenblik werden al hunne legers vergezeld door een groot getal van deze dieren. Toen bij het begin van den eersten Punischen oorlog Hanno op Sicilië ontscheepte, om te beproeven het beleg van Agrigentum te doen opbreken, bracht hij zestig olifanten mede, die bijna allen door de Romeinen gedood of gevangen werden. Eenige jaren later stelde Xanthippus honderd olifanten in het gelid in dien slag, waarin het leger van Regulus vernietigd werd, en het is aan de

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 555