549 hulp van die dieren, dat hij voor een groot deel de overwinning te danken had. Daarentegen had Hannibal aan de opeenhooping, op een te eng terrein door deze hulptroepen met ontzettend groote li chamen te weeg gebrachtde vernietiging van zijn leger bij Palermo te wijtenhonderd en vier van deze beesten vielen in de macht der Romeinen en dienden als sieraad bij den triumftocht van den pro consul Metellus. Weinig tijds daarna zou Karthago in den oorlog, dien het te voeren had tegen de afgedankte huurtroepen, waarschijn lijk bezweken zijn zonder de hulp, die het van zijne olifanten trok. Deze dieren speelden eveneens eene gewichtige rol in den tweeden Punischen oorlog. Hasdrubal had er tweehonderd in Spanje. Han nibal nam er een veertigtal van mede, toen hij laatstgenoemd land verliet om zich naar Italië te wenden. Deze olifanten trokken met het overige van zijn leger de Alpen over, en het behoorde niet tot de geringste moeilijkheden van dezen beroemden tocht, die dieren, langs nauwe en steile wegen, over sneeuw en gletschers te voeren. De strengheid van het klimaat deed Hannibal een gedeelte van zijne olifanten verliezen, gelijk van zijne paarden en manschap, maar hij kon er zeker getal van redden, die deel namen aan den slag bij de Trebia. Aan het meer van Trasimene en te Cannae had Hannibal geen olifanten meer. Later ontving hij er uit Afrika, te gelijk met eene versterking van nieuwe troepen. Dit belette niet dat hij ten slotte verslagen werd en gedwongen Italië te verlaten, gelijk Has drubal gedwongen werd Spanje te verlaten. De slag van Zama maakte weldra een eind aan Karthago's geluk. Bij het verdrag, dat hun toen werd opgelegd, moesten de Karthagers aan de overwinnaars de olifanten leverendie hun overblevenen beloven er in het vervolg geene meer te onderhouden. Tot dus verre hadden de Romeinen zich vergenoegd met de oli fanten hunner vijanden te bestrijden, zonder er zelf in hun leger op na te houden. Het was hun toch gemakkelijk, tegen Pyrrhus ■en de Karthagers die te keerenwelke zij gevangen hadden gemaakt. Zoo zij langen tijd aarzelden tot deze monsterachtige hulptroepen toevlucht te nemenwas het ongetwijfeld uit vrees het moreel hunner soldaten te verzwakken door het stellen van hun vertrouwen op iets anders dan hunnen eigenen moed. Om dezelfde reden maakten zij nooit gebruik van wagens gewapend met zeissen. Gedurende langen tijd hielden zij zich slechts bezig met de vijandelijke olifanten onscha delijk te maken. Eindelijk evenwel namen zij dit oorlogswerktuig

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 556