550 aan, en in den derden Punischen krijg (waarin de Karthagers geen olifanten meer hadden)voerden zij tegen hen olifanten aan, die Ma- siuissa hun bezorgd had. Deze Afrikaansche koning hield er eene aanzienlijke hoeveelheid op na en voorzag er de Komeinsche legers herhaalde malen met mildheid vande Komeinen hadden er bovendien eene reserve vandie voortsproot uit hunne overwinningen op de Karthagers. In den oorlog tegen Philippus, koning van Macedonië, bediende Quintus Plaminius zich van olifanten voor eene charge tegen de Macedonische phalanx. De Komeinen hadden eveneens olifanten in hunnen oorlog tegen Antiochus III, maar het blijkt niet, dat zij er gebruik van hebben gemaakt. In dezen veldtocht maakten zij zich meester van de olifanten van Antiochusdie van het schoone Indische ras waren, en zij bezigden ze, twintig jaren later, met hunne Afri kaansche olifanten in hunnen oorlog tegen Perseus, een oorlog, die met den ondergang van het koninkrijk Macedonië eindigde. //Het is opmerkelijk", zegt hieromtrent een geschiedschrijver van de olifanten (Armandi, Histoire militaire des èléphans, page 230)i //dat deze dieren, die Alexander het eerst uit het verre Oosten ge bracht had, zoo al niet de werktuigen, ten minste de getuigen van de vernietiging van zijn rijk waren." De Komeinen bezigden de olifanten ook bij hunne oorlogen in Spanje. In Gallië maakten zij er slechts eens gebruik van, namelijk in hunnen eersten tocht aan de overzijde van de Alpen, op het eind van de tweede eeuw vóór de christelijke jaartelling; een veldtocht, geleid door den proconsul Domitius Ahenobarbuseen der voorva deren van Nero. Als men in Zuid-Prankrijk of de Alpen olifantenbeenderen aantreft, kan het gewaagd zijn ze te doen opklimmen tot het quaternaire of het tertiaire tijdvak van de vorming der aardewant meer dan één olifant onder die van Hannibal en Domitius Ahenobarbus heeft zijn leven op Pranschen bodem moeten laten. In Afrika werden de olifanten bij voortduring gebezigd én door de inlandsche koningen én door de Komeinen. Jugurtha bediende er zich van tegen de Komeinen, en later zag men in de burgeroorlogen/ waarin streden, eveneens olifanten tegen olifanten vechten. Pompejus bracht, na de partij van Marius bij Utica te hebben overwonnen, de Romaius contre Romains, parens contre parens

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 557