556 dau eens opgemerktdat gedurende onweersbuien, vergezeld van he vige donderslagen, geheele kudden olifanten buiten het woud traden om in de opene vlakte stil te staan, en eerst naar het bosch terug keerden als de donder had opgehouden te rommelen. In de maag delijke wouden, die zij bewonen, trekt de mensch partij van de wegen, die zij op hun doortocht banen; men heeft geestig gezegd, dat daar de olifanten den geheelen dienst van den waterstaat vertegen woordigen. Deze wegen loopen van de hoogten naar de waterstroo- men. Men heeft waargenomen, dat hunne wegen in de bergen aan gelegd worden op eeue oordeelkundige wijze, mannen van het vak waard. Deze wegen volgen gewoonlijk den rug van een bergketen, de steile hellingen vermijdende, en op Ceilon hebben de gouvernements landmeters bevonden, dat, zelfs in de bosschen, waar het uitzicht niet in staat stelde de meest rechtstreeksche lijn te ontdekken, de olifan ten onveranderlijk de lijn volgden, die het gemakkelijkst de gemeen schap vormt met het tegenovergestelde punt. Dr. Hooker zegt, in zijne beschrijving van de bestijging van den Himalaja, dat de in boorlingen het zigzag in hunne wegen niet kennen, en dat zij de steilste klimmingen in rechte lijn aanleggen terwijl de olifan- tenweg een uitstekend ingenieurswerk is, en, in tegenstelling met de wegen der inlanders, oordeelkundige bochten volgt. Niet, dat de olifant niet gemakkelijk de sterkste glooiingen beklimt en afdaalt op den top van den Adams-Piek in het eiland Ceilon, op eene hoogte van 7420 voeten, waar de pelgrims met moeite naar boven komen met behulp van in de rots uitgehouwen tredenvond de majoor Skinner in 1840 het spoor van olifantvoeten. De wegen, die door hunne helling onbegaanbaar zijn voor het paard en gevaar lijk voor den mensch, schrikken hem niet af en houden hem niet tegen. Ondanks zijne ontzettende pooten en de massa van zijn li chaam, is hij een ware klimmer onder de dieren. De zekerheid van zijn breeden voet maakt hem als dienaar van den mensch onschat baar in de berglanden, waar de wegen zeldzaam of slecht gebaand zijn. Een Indisch reiziger, de heer Rousselet, heeft eene gevaarlijke af daling verhaald, gedaan op den rug van een olifant. De olifant be wijst onwaardeerbare diensten in de van landen misdeelde wegen en in de bergachtige streken; als rijdier en als lastdier gaat hij, waar Gelijk op Java, H-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 563