557 noch het paard Doch de muilezel noch de kameel een doortocht zou den kunnen vinden. De Afrikaansche olifant is slechts getemd geworden door de Kar- thagers, de Numidische koningen en de Romeinen. Het zou den zwar ten bewoners van Midden-Afrika gemakkelijk vallen van den oli fant hunnen slaaf en hunnen bondgenoot te maken, gelijk dit in Azië gedaan wordt, maar de menschen-soort, die in het binnenste van Afrika voortiert, is te verwant aan het redelooze dier om haar voor deel te doen met de rijkdommen, die de natuur onder'haar bereik stelt De negers jagen slechts op den olifant om hem te doo- den en zijne slagtanden te verruilen tegen glaswerkmessen en geweven stoffen, die Arabische handelaars hun brengen. De olifanten zijn nog zeer talrijk in Afrika, ondanks de ontzettende hoeveelheid, die men jaarlijks doodt. De jacht heeft hun aantal in zekere stre ken verminderd, bij voorbeeld in dat gedeelte der Ikust van Guinea, dat den naam Ivoorkust gekregen had naar den handeldie daar gedreven werd. Deze naam is tegenwoordig niet meer verdiend, want de Ivoorkust levert nog slechts eene geringe hoeveelheid olifants tanden maar de binnenlanden van Afrikavan den Witten en den Blauwen Nijl tot de Kaapstreek, zijn nog buitengewoon rijk in oli fanten. In 1860 heeft Livingstone er op een enkelen dag vele hon derden gezien in het gebied van de Zambeze. Men heeft de jacht op ivoor in verband gebracht met den slaven handel. Werkelijk leeft de eene zoowel als de andere slechts van uitdelging, en de tooneelen van wreedheid, die in Afrika de jacht op den olifant vergezellengeven in niets toe aan de barbaarsche voor vallen bij de jacht op den mensch. Een gedeelte van het Afrikaansche ivoor komt langs Khartoem in Europa, maar in oostelijk Afrika is Zanzibar de voornaamste markt voor de streek, begrepen tusschen den tweeden en den tienden graad zuiderbreedte. Een gedeelte van deze tanden gaat naar Bombay, het andere naar Londen. De uitvoer van Zanzibar bedraagt jaarlijks gemiddeld twintigdui zend slag- of stoottanden, wat voor Oost-Afrika, bezuiden de linie, tienduizend jaarlijks gedoode olifanten vertegenwoordigt. Eenige dezer tanden bereiken eene lengte van acht tot tien voetenen een gewicht van honderd twintig ponden. Bij de markt van Zanzibar moet men Livingstone heeft ook vrij beschaafde Afrikaansche stammen doen kennen, H.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 564