504 straffeloos zou kunuen torschen, en als men aan het einde van de étape komt, heeft 'men slechts een oogenblik noodig om de teuten op te slaan en het kamp in gereedheid te brengen. De olifanten zijn ook zeer nuttig in de moerassige distriktenwaar de paarden en ossen moeilijk zouden gaan, en in de bergstreken bewijzen zij onschatbare dienstenmaar in dit laatste geval moet men hunne vracht met de helft verminderen. Hun gewone last is twaalfhonderd dertig Engelsche ponden in de vlakte en zeshonderd vier en zeventig in de bergen (dus tien en vijf pikols)men zal aanstonds zien dat in den Abyssinischen veldtocht deze vracht zeer verzwaard is geworden. Zij bedienen zich slechts van hun snuit om bij gelegenheid een coup de main of ruk te geven, bij voorbeeld, als het er op aankomt, een voertuig of een stuk ge schut uit den modder te redden. In Indië is de olifant hoofdzaaklijk lastdierniet trekdier, ofschoon men hem deze laatste rol het gemakkelijkst kan doen vervullen zon der vrees hem te verwonden. Ondanks zijn naam van dikhuidig dier heeft de olifant eene zeer gevoelige huid; zij wordt dikwijls aange daan door het harnachementvooral bij vochtig weder. Sir Emerson Tennent zegt dan ook, dat de arbeid, waarvoor men hem net voor- deeligst bezigen kan, die van trekdier is, maar als men hem voor een wagen spant, gemaakt en beladen in verhouding tot zijne kracht, zullen de wegen door den last zeer beschadigd worden. Aan den anderen kant, zoo men de vracht beperkt om de wegen te sparen, bij voorbeeld, tot vijftienhonderd kilogrammen (of vijf en twintig pikols), gelijk dikwijls beproefd is geworden op het eiland Ceilon, heeft men er meer voordeel bijzich te vergenoegen met ossen of paardenwaarvan het onderhoud minder kostbaar is. Het is dan ook alleen bij de artillerie, dat men den olifant als trekbeest ge bruikt. Hij dient om de stukken van groot kaliber te slepen, die te zwaar zijn voor de spierkracht van de paarden. In de Britsch- Indische artillerie zijn twee batterijen van aanzienlijk kaliber, meestal van 18, bespannen met olifanten, en te Kalkutta wordt zelfs zeker getal van deze dieren blijvend in dienst gehouden om met de zware stukkeu in Eort William te exerceeren. De stukken, waarvoor men olifanten spant, zijn gewoonlijk acht tienponders, maar men kan hun nog zwaarder stukken doen trekken. Dewijl ik inlichtingen verlangde omtrent de wijze, waarop deze dieren worden aangespannen, had de colonel Willis de vriendelijkheid mij de

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 571