565 fotografie van een stuk met zijne olifanten-bespanning te zenden; zij was hem gezonden geworden door den majoor Hareourtdie over de te Gwalior verblijf houdende olifanten-batterij bevel voert. Het stuk, op deze fotografie afgebeeld, is een Armstrong-kanon van 40. Het gezamenlijke gewicht van het kanon, den voorwagen en de bespanning is 8100 Eng. ponden, dus meer dan vierduizend kilo grammen (vijf en zestig pikols). Het stuk wordt getrokken door twee olifanten, de een voor den ander, niet naast den ander gespan nen, met hunne makoets op den nek; stil en ernstig laten zij hunne snuiten recht naar beneden hangen tot den grond, als of zij de hou ding van den soldaat wilden aannemen op het commandogeef acht De burgerlijke diensttakken bezigen slechts eenige honderden olifan ten de militaire een duizendtal, waarvan het meerendeel inzonderheid bij den trein dient. De artillerie heeft er slechts eenige noodig; men neemt ze dan ook bij voorkeur onder de wijfjes. Deze hebben een zachter karakter dan de mannetjes en vooral zijn zij niet onder hevig aan de dolle uitingen der geslachtsdrift, die in zekere oogen- blikken het gebruik van de mannetjes moeilijker maakt. De vorming van den olifant (hij is cryptorchicle) gedoogt niet, op hem de kunst bewerking der crastratie of ontmanning toe te passen gelijk op de andere huisdieren. Als de natuur te hevig op hem werktgeven de makoets hem geneesmiddelen in, die zijn temperament doen bedareu. Toen de olifant eenmaal de bondgenoot van den mensch was ge worden in gelijke mate als het paard, de muilezel, de kameel, enz., moest men zich noodwendig bezig houden met zijne ziekten. Een veearts van het Engelsche leger, doctor Gilchrist, heeft een werk geschreven, uitsluitend over de geschiedenis en de behandeling der ziekten van den olifant. Dit werk, verscheidene malen herdrukt {A practical me moir on the history and treatment of the elephant., etc., by Wil liam Gilchrist, assistant Surgeon, P. C. D. Honsoor, Cal cutta, 1 deel in 8° met platen; laatste uitgaaf van 1871), strekt den veeartsen en makoets tot handleiding. De doctor Gilchrist heeft de mussalias of geneesmiddelen der overlevering van de malioets doen kennen; hij heeft ze verbeterd, er nieuwe voorschriften bijgevoegd en het geheel doen vergezeld gaan van eene ontleedkundige studie van den olifant. Al de ziekten van het dier zijn daarin het onderwerp van een bijzonderen studie: koorts, hersenontsteking, ziekten van huid, oogenlongen, maag en buik, rhumatismen, verzwikkingen of verstuikingen, verzwering der nagels, enz.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 572