567 Des morgen en des avonds moet men hem doen baden, en, vóór dat hij op marsch gaat, hem het voorhoofd, de ooren, de voeten en alle deelen insmeren//die onder den invloed van de zon kunnen scheuren." Te Honsoer bestaat een hospitaal, uitsluitend voor de olifanten en kameelen van het Britsche leger. Gedurende de eerste tijden, dat de dienst der olifanten geregeld werd, waren de dieren dikwijls ziek en gedwongen het hospitaal in te gaan. Men bespeurde, dat deze ziekten meestal veroorzaakt werden door gemis van de noodige zorg, en men bepaalde, dat de malioets op halve soldij zouden wor den gesteld, zoolang als hunne dieren in het hospitaal zouden ver pleegd blijven. Sinds dien oogenblik verzorgen de malioetsdie be lang hebben bij de gezondheid van hunne dieren, hem met meer op lettendheid, en de ziektegevallen zijn in sterke verhouding afge nomen. De officieele geschiedenis van den Abyssinischen veldtocht treedt in nog meer bijzonderheden omtrent de regelen van gezond heidsleer, toepasselijk op olifanten, en omtrent de noodzakelijkheid, onafgebroken toezicht op de inlandsche malioets te houden. Tot 1868 hadden de olifanten slechts in vredestijd en in hun geboorteland deel genomen aan de krijgsverrichtingen en marschen van het Engelsche leger. De veldtocht tegen Abyssinië is voor hen eene proef geweest, waaruit zij met eere zijn te voorschijn getreden. Men heeft hen in dezen oorlog gebruikt, niet als trekdieren maar, wat een vrij wat moeilijker dienst is, als zwaar beladen lastdieren, en dat nog weJ in een land van bergen, ravijnen en afgronden. Het groote bezwaar bij deze expeditie was tot den schuilhoek van koning Theodoros, tot Magdala te komen. Abyssinië is voor Afrika wat de Andes-streek voor Zuid-Amerika is: eene reeks van hooge vlakken of tafellanden, van waar. machtige contreforten of ribben uitloopen, doorsneden van diepe dalen. Het land was weinig bekend, door de bergen liep niet een enkele weg. Het was onmooglijk er zwaar bespannen geschut door te doen gaanmen besloot het door olifanten op den rug te doen dragen, en men deed er vier en veertig uit Bombay komen. De olifanten houden er niet van te water te reizenals men hen wil doen inschepen, moet men dikwijls eene list gebruiken om hen te bewegen, zich aan den planken vloer van een schip toe te ver trouwen. Soms bedekt men de beweegbare brugdie aan boord voert, met

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 574