570 Antalo, halfweg Magdala; tot die plaats had de toestand der wegen aan de bespanningen veroorloofd, de stukken te trekken. De onder neming, die men waagde, was in vele opzichten nieuw. Men had in Iudië dikwijls kanonnen door olifanten doen dragen, maar het waren stukken van klein kaliberen het was slechts voor korte afstanden geweest. Ditmaal waren het Armstrong-kanonnen van 12 en mortieren van 8 Engelsche duimen, die men over honderden uren gaans vervoeren moest door een land van bergen en ravijnen. Van Antalo naar Magdala hebben deze stukken hunnen weg afgelegd op den rug van een olifant, met hunne caissons, als anderszins, bijna zonder oponthoud. Als het land effen en de weg begaanbaar werd, ontlastte men de olifanten om heti te doen uitrusten, en spande men de paarden weer voor, maar dit geschiedde nooit dan over korte afstanden. De vier stukken van 12 Eng. duim of Armstrong's, die van ach teren geladen werden, werden verdeeld als volgt: 1 olifaut voor elk kanon4 olifanten 1 h elke affuit4 1 eiken voorwagen en 1 rad4 1 een paar caissons en 1 rad4 1 drie raderen (van de 8 overblijvende) 3 n Te zamen 19 olifanten. Daar de laatste olifant slechts twee raderen had, vulde meu den last aan met touwen en gereedschap. Er was geen enkel middel om de verschillende deelen van het mate rieel op de plaats te wegen de volgende cijfers werden aan het arsenaal te Poena opgegeven, maar de overste Hill Wallace, die over de artillerie-afdeelingwaarbij de olifanten dienden, bevel voerde, was van meening, dat de affuit zwaarder was dan volgens de opgaaf: kanon924 ponden, affuit966 voorstel450 een rad314 n caisson255 De wieg of cradleeeu soort van bak, waarop men de vracht plaatste, woog ongeveer 150 pond, en de pakzadel, met al de onder- deelen van het harnachementwerd ondersteld te wegen ongeveer 500 ponden. Met deze gegevens is het gemakkelijk te berekenen, dat het gewicht van de verschillende vrachten afwisselde van 1300 tot 1600 ponden (11 tot 13 pikols).

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 577