573 stelpte olifant liggen en weigerde hij te marcheerenals er een bij het konvooi was, die niets te doen had, laadde men op zijn rug de de vracht van zijn vermoeiden makker over; zoo niet, dan liet men dezen onder bewaking van eenige mannenen na eenige uren rust haalde hij des avonds of den volgenden morgen het overige van de kolonne in. Als het terrein het gedoogde, ontlastte men de olifanten, om hen te doen uitrusten, en spande men de paarden voor de stuk ken. Er zijn geheele dagreizen geweestwaarop paarden en olifanten elkander op die wijze verscheidene malen hebben afgelost. Van Antalo tot Magdala en van Magdala tot Antalo gebruikte men de olifanten voor den artillerie-dienst. Van Antalo tot Zoela, de haven der in scheping, liet het terrein toé, de paarden voor de stukken te plaat sen alleen de mortieren werden over den geheelen weg door olifanten gedragen. Na den veldtocht keerden negen en dertig olifanten van de vier en veertig, die uit Bombay vertrokken waren, aldaar terug. Ziehier in welke bewoordingen de kapitein Holland, in zijn verslag over den treindienst, zich over de rol van de olifanten uitlaatwHet was dikwijls bezwaarlijk hun het voeder te bezorgen, dat voor hen geschikt is, en dit gebrek aan voeder en ook de afstand, waarop zij te Magdala hunnen dorst moesten gaan stillenkan men be schouwen als de oorzaak van den dood van vijf hunner. De olifanten gaan in een bergland langzaam voort en krijgen licht pijn aan de voeten. Bovendien valt het, in een land als Abyssinië, niet altijd gemakkelijk hun het noodige voeder te verschaffen. Toch deden zij hun werk goed, door lasten te dragen van acht tot zestien centenaars, en zonder hen zou het onmooglijk geweest zijn het zware geschut en de mortieren tot voor Magdala te brengen, zonder een aanzienlijk tijdverlies voor den aanleg van wegen voor de voertuigen." Het schijnt, dat de Engelschen zich voorbehouden van de olifanten partij te trekken in andere omstandigheden, want de geschiedenis van den veldtocht spreekt op verscheidene plaatsen van de in dezen oorlog opgedane ondervinding met het oog op de toekomst. III. Eene zoo gelukkige ervaring heeft het denkbeeld doen ontstaan,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 580