574 met de olifanten zijn voordeel te doen hij de onderzoekingstochten in Midden-Afrika. (Zie ook het Tijdschrift van het Nederl. Aard rijkskundig Genootschap, Deel I, hl. 24 en 25). In plaats van, voor het vervoer van de goederen der reizigers, een groot getal dragers of koelies te huren, die dikwijls diefachtig en ontrouw zijn, en waarvan de nasleep kostbaar en lastig is, zouden een of twee olifanten den zelfden dienst bewijzen, met minder kosten en meer zekerheid voor den eigenaar der goederen. In eene moerassige streek zouden zij den reiziger als rijdier dienen; met een gevolg van olifanten zon Livingstone niet verscheidene dagen door moerassen geloopen hebben, waar hij met het halve lichaam inzakte, en de ziekte niet hebben opgedaan waaraan hij gestorven is. In de jongste Duitsche expeditie naar de Kongo heeft men olifanten als dragers willen bezigen, maar de tijd om ze uit Indië te doen komen heeft ontbroken. De toekomst zal zeker dit vruchtbare denkbeeld in toepassing zien gebracht. Misschien zelfs zal men den olifant weder op de slagvelden van Europa zien verschijnen, waar hij belangrijke diensten kan bewijzen. De twee olifanten-batterijen, die Engeland in Indië georganiseerd heeft, zouden in een grooten veldslag eene aanmerkelijke aanwinst zijnnu de artillerie zulk eene groote rol speelt. Misschien is het in het vooruitzicht van een strijd tegen Kusland in Azië, dat En geland dezen dienst geschapen heeft, die ten eenemale zonder nut is in een oorlog met Aziatische soevereinen. Men kan zich afvragen of Erankrijk, dat alleen met Engeland in staat is, door zijne overzeesche bezittingen, olifanten-batterijen op te richten, er niet bij winnen zoude Engeland na te volgen F Wij weten wel, dat de gewoonlijk te velde gebruikte kanonnen van 4, van 7 en van 12 ponden volkomen genoegzaam zijn voor de voornaamste gebeur tenissen van den oorlog. Het zwaarste kaliber, waarvan men zich bedienen kan om op het slagveld te bedienen, is van 12, omdat, van den oogenblik, waarop men de wegen verlaat om de beweging der troepen te midden der velden te volgen, het voertuig, dat meer dan ongeveer twee duizend kilogrammen draagt, met eene bespanning van paarden niet de noodige beweeglijkheid heeft. Het kanon van 12 pond weegt op zich zelf 88 0 kilogr., met de affuit en den voorwagen, gevuld met munitie, 2127 kiloos. Men spant er zes paarden voor en kan er niet meer voor plaatsenwant een grooter getal zou niet met eenheid kunnen mauoeuvreeren. Er is dusbij En Nederlaud dan En Portugal H.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 581