576 artillerie van den Kozakken-Berg beheerschtezij waren er nog geen half uur, of hunne voortreffelijkheid werd bewezen door het verflau wen van het vuur der Kussen, die blijkbaar hunne beste kanonniers verloren hadden. Aan de zijde der Engelschen was het verlies der artilleristen niet minder groot, maar van den belegeringstrein kwa men onophoudelijk versterkingen in manschappen aan. Even voor één uur in den namiddag werd het volkomen duidelijk, dat de Kussen het schieten slechts voortzetten om den aftocht van hunne infanterie te dekken. Het voordeel van den dag was grootendeels te danken aan de werking van deze 18-ponders, waarvan hoofdofficieren der artillerie verklaard hadden, dat het onmooglijk was ze op het slag veld te brengen. //Deze stukken", zegt de Engelsche officier, dien wij bij dit verhaal volgen, //deden den uitslag van het gevecht ten voordeele van de verbondenen keeren, door den vijand te dwingen met ontzettende verliezen af te trekken." letters from, headquartersby u.n officer of the staff. London, 1859). Toen men, gedurende het beleg van Parijs, in den nacht van den 28™ op den 29™ November 1870, het plateau van Avron bezette, met het oogmerk de beweging te ondersteunendie men aan de Marne ging beproeven, bracht men er zes korte stukken van 24 en zes marine-stukken van 30 pond. De bodem van den weg en van het plateau was droog, en het vervoer kon zonder te veel bezwaren plaats hebbenhoewel de helling hier en daar vrij steil was. Ofschoon de uitslag de pogingen van de Eranschen niet bekroond heeft, moet men erkennen dat deze stukken veel hulp hebben bewezen. //Het is zeker", zegt de generaal Yinoy in zijn Histoire du siège de Paris //dat op den dag van den slag van 2 December de op het plateau ge plaatste batterijen, door het vermogen en de juistheid van haar schot, een zeer grooten invloed hebben uitgeoefend op den afloop van het gevecht." Tijdens de ontruiming van het plateau werden de moei lijkheden van het vervoer grooter door den slechten staat der wegen. //Een zwaar marine-stuk", zegt de generaal Vinoy, //sleepte langs de glibberige helling, die naar Neuilly-Plaisance leidt, den wagen en de paarden, die het vervoerden, mede, en rolde daarmede in een ravijn." Een ander stuk viel op zijdebelemmerde den doortocht en hield gedurende eenigen tijd den terugtocht tegen. Men moest twee stukken achterlateneen van 24 en een van 30 ponddie men den volgenden nacht ging opsporen. Met eenige spannen olifanten zoude

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 583