577 het wegvoeren van de zware stukken zonder moeilijkheden en snel hebben plaats gevonden, en deze dieren zouden met de snuiten de omgevallen stukken hebben opgelicht, gelijk zij bij de marschen van de Engelschen in Indië doen. Men heeft nog drie stukken van zwaar geschut in andere omstandigheden der belegering van Parijs gebezigd. Een zee-officier, Lavison, had een affuit uitgevonden, die in staat stelde deze soort van stukken gemakkelijk en sneller te ver voeren. Dit stelsel is toegepast geworden op drie stukken van 16 centimeters, waarvan men een halve reserve-batterij vormdedie//zeer nuttige diensten bewezen heeft", volgens den vice-admiraal La Ron- cière le Noury. Beuijzen deze voorbeelden niet, dat het voordeelig zou kunnen zijn bij onze veldartillerie, als laatste reserve, een of twee met olifanten bespannen batterijen van 18- of van 24-ponders te voegen? Dein- richting zou gemakkelijk en onkostbaar ziju door de hulpmiddelen, die onze overzeesche bezittingen ons aan de hand doen. Erankrijk kan zich olifanten aanschaffen uit Senegal en Cochin- China. Laten wij evenwel Senegal ter zijdede olifanten zijn er door de jacht op ivoor naar het binnenland teruggedrongen geworden daar bovendien de kunst, olifanten levend te vangen en af te richten, in Afrika onbekend is, zou men dezen dienst geheel van meet af aan moeten organiseeren. In Cochin-China is het anders. De olifanten zijn er talrijk. Ritter preesin zijne Aardrijksbeschrijving van Azië, de schoonheid en de kracht der Cochin-Chineesche soort. //Terwijl in Cochin-China het paard klein en zwak is, vertoont zich hier de olifant in zijne vol maaktheid en in al zijne schoonheidgelijk in het oosten van Ben galen. In de wouden van Kambodja leeft hij in zeer grooten getale en behoort tot de schoonste soort." Dat is het getuigenis van alle reizigers. Op het tijdstip, waarop Ritter schreef, dat is te zeggen vóór veertig jaren, kostte een olifant veertig tot vijftig quans, een muntstuk, dat, volgens hem, de waarde heeft van twee derden van een Spaansche mat, (f) dus ongeveer 3,75 fr. of 1,78 gulden. Dat «De olifant is zeldzaam en daalt slechts naar de rivier af als hij uit de groote bosschen is verjaagd gewordendie hem in Boven-Senegal en Gambia tot wijkplaats dienen. Men doodt er hij Dagana. Men heeft er zelfs naar beneden zien komen tot Sor, bij den mond der rivier." Fleuriot de Langle, Croisiere a Ia Cóte d' Afrique. (t) Volgens een geleerdezeer bedreven in de Cochin-Chineesche talenis een quan nu niet meer waard dan een frank.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 584