578 brengt den prijs van een olifant tussehen 150 en 200 franken. In Cochin-China is, gelijk in Tndië, de kunst olifanten af te richten- sinds de hoogste oudheid in toepassing gebracht geworden. Door Cochin-Chineezen heeft China de olifanten leereu kennen, en in de dertiende eeuw van onze tijdrekening leverde Cochin-China, in den vorm van cijns, olifanten aan de Mongoolsche keizers van China. De inlandsche soevereinen van Indo-China, gelijk die van Indië, gebrui ken de olifanten om hunne feesten op te luisteren. Het eenige geval, zooveel wij weten, waarin de Franschen zich bediend hebben van olifanten sinds hunne vestiging in Cochin-China, is de onderzoekingsreisondernomen door den kapitein de Lagrée en en den luitenant Francis Gamier. De heer de Lagrée nam bij vele uitstapjes door streken, waar karrewegen ontbreken, toevlucht tot olifanten, en de expeditie bezigde er eens zelfs vijftien. In het werk, dat het verhaal van dezen tocht behelst [Exploration de V Indo-China, 1872), deelt Fr. Garnier omtrent de olifanten van Cochiu-China be langwekkende bijzonderheden mede. //De wilde olifant", zegt hij, //is zeer algemeen in al de keerkringslanden van Indo-China; hij wordt vooral overvloedig gevonden in het middelste gedeelte, waar groote grasvlakten en onmetelijke bosschen met uitkappingen bestaan, afgewisseld door kleine bergen. De olifanten leven in kudden of troepen. In Laos, in Kambodja en in Siam maakt men er jacht op om hun ivoor en om ze te temmen voor huiselijke diensten. //In Cochin-China, bij de wilden en in eenige punten van de hierboven genoemde landen maakt men er ook jacht op, maar alleen om ze uit te roeien, want zij richten groote verwoestingen aan in de rijst velden. De Annamitische dorpen, gelegen aan den zoom der wouden, hebben jagers aangesteld, wier eenige bezigheid is, de kudden te volgen, om te trachten ze te verdelgen. Benevens het ivoor dat deze jagers bijeenzamelenontvangen zij voor eiken gedooden olifant eene premie, die hun wordt aangeboden door de gezamenlijke belanghebbenden". Getuigenissen van latere dagteekening bevestigen dat van Garnier voor gedeelten van Cochin-Chinadie hij niet bezocht had. De ka pitein Senez, commandant van het advies-vaartuig de Bourayne, ver klaart, in zijn verslag over het onderzoek van de Cochin-Chineesche kusten en van de golf van Tonkindat de olifanten overvloedig zijn in het oostelijke gedeelte van Annam//op vier mijlen van kaap Pandaran (golf van Tonkin) zijn zij in zoo grooten getale, dat zij

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 585