581 men ons ze op te sommen, om aan te toonen, dat zij niet klemmend zijn. Zal de uitgaaf niet aanzienlijk wezen F Zullen deze dieren de marschen van het leger kunnen volgen F zullen zij in den winter te velde kunnen gaan F zouden zij niet onwillekeurig oorzaak zijn van ongelukken of ongemak F Men heeft zoo even gezien, dat vóór veertig jaren een olifant 150 tot 200 franken in Cochin-China kostte. Wij weten niet, wat tegenwoordig de prijs er van is, maar hij kan er niet hoog zijn, omdat men er niet op zoo groote schaal als in Indië partij trekt van dit dieren omdat hij er in zoo grooteu getale voorhanden isdat men er alleen jacht op maakt om hem uit te delgen. Wij kunnen dus zonder vrees voor dwaling beweren, dat een olifant in Cochin- China minder kost dan een paard in Frankrijk. Zoo men niet een bijzonder ingericht transportschip wil bevrachten om in eens de olifanten aan te voeren, bestemd voor onze artillerie, dan kan men ze in kleine groepen zenden met de stoomschepen, die den maildienst van Indo-China verrichten. Onderstellen wij dat de olifanten in Frankrijk zijn aangekomen zal hun onderhoud kostbaar wezen F Als men deze ontzettend groote dieren ziet, zou men geloovendat hun eetlust onuitputtelijk is. Dit is in het geheel het geval niet; de voeding van den olifant is betrekkelijk minder kostbaar dan die van het paard. Ik heb aan de dienstvaardigheid van den heer Albert Geoffroy Saint-IIilaire, be stuurder van den accliraatatie-tuin, de kennis te danken van wat he-t voedsel der twee Afrikaansche olifanten kost, die het sieraad van dezen tuin uitmaken; deze prijs is vier franken daags voor elk dier. Voor een paard wisselt hij af van fr. 1,50 tot 1,75. Alzoo zullen de twee olifanten, die de bespanning van een 18- of 24-ponder uitmaken, acht franken daags kosten, terwijl de zes paarden, die de bespanning van een 12-ponder vormen, op negen of tien fran ken komen te staan. Terwijl de olifanten grootere diensten zouden bewijzen, zouden zij minder kosten dan de paarden. Voegen wij daarbij, dat de olifant vijf- of zesmalen langer leeft dan het paard, en dat dus de uitgaaf der remontes over een langeren tijd verdeeld wordt. De colonel Willis leert ons, dat de olifant kan dienen van zijn 18e tot zijn 70e jaar (In zijn vaderland, ja, maar in Frankrijk F Vert). Een paard kan eerst beginnen te dienen op den leeftijd van vier of vijf jaren; de africhting duurt een jaar, en het dier wordt afgekeurd, als het vijftien is; bovendien neemt de sterftejaar-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 588