585 binnen Metz en Straatsburgen in de groote manoeuvresdie het Russische leger gaat uitvoeren bij Moskoumoet men proeven nemen met het gebruik van deze bestellers voor militaire brieven. Alleen het onmooglijke is hersenschimmig, en als een nieuw denkbeeld zich voordoetmoet menalvorens de waarde er van te betwistenzich eerst afvragen, of het eene praktische toepassing kan ontvangen. Wij hebben aangetoonddat de olifant geprijkt heeft in de legers in alle tijden en onder elk luchtgestel, in Azië en in Europa. Wel verre van aan zijne rol een einde te zien nemen door de uitvinding van de vuurwapenen, heeft men een onschatbareu bondgenoot der artillerie in hem gevonden. Hij heeft veldstukken op zijn rug ge dragen, en als de eischen van de hedendaagsche krijgvoering gedwongen hebben tot vermeerdering van het kaliber der kanonnenheeft hij aan het Engeische leger de krachtigste en makste bespanning verschaft. Wij zijn nog meer dan Engeland in staat dezen dienst te organiseeren, en er ons voordeel mede te doen in de Europeesche oorlogen. En geland is gedwongen, zijne olifanten in Indië te laten; de guurheid van het klimaat zou niet gedoogen, ze in bezetting te leggen in het moederland; het meest nabij gelegen punt zou Gibraltar of Malta zijn. Meer begunstigd dan de Engelschen door den rijkdom in olifanten onzer overzeesche bezittingendie ons in staat stelt dezen dienst met minder kosten in het leven te roepen, zijn wij ook gelukkiger door de geografische ligging van ons land. Door de zachtheid van het luchtgestel in het zuiden van Erankrijk kunnen wij van de olifanten batterijen een vast korps maken, het geheele jaar door op onzen bodem gevestigd gelijk de andere korpsen van leger, gelijk zij op het eerste sein mobiel gemaakt, gelijk zij gereed des winters te velde te trekken. Nu de artillerie in den krijg zulk eene groote belangrijkheid heeft en het lot der staten soms afhangt van den afloop van een enkelen veldslagmoeten wij geen enkel hulpmiddel tot vermeerdering der macht van ons leger verwaarloozen. Met sterke artillerie-reserves behaalde Napoleon zijne overwinningen; welnu, het gebruik van den olifant zal onzen generaals de machtigste artillerie-reserve in handen gevendie men ooit in linie heeft doen komen. H.

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 592