587 Yirginië was dan ook de minst republikeiusche staat der Unie. In dien staat dan werd Robert Lee geboren, wiens karakter en leven wij trachten zullen te schetsen. De familie van Lee bekleedde, onder de zooeven bedoelde aris- tokratie, eene der oudste en voornaamste plaatsen. Een harer voor ouders Lancelot Lee de Loudundie Willem den Veroveraar steeds ondersteund had, was voor zijne bewezen diensten met eene land streek in Essex begiftigd, waar hij zich ook vestigde. Een der afstammelingen van dezen Lancelot Lee was Richard Leeuwenhart in de kruistochten gevolgd en verkreeg, om zijne be toonde dapperheid bij het beleg van Ptolomaïs of St. Jean d'acre, den titel van Graaf van Litchfieldook viel hem na zijnen dood de zoo gewaardeerde eer te beurtdat zijne wapenrusting in de ridderzaal van den Tower te London geplaatst werd. Later, in 1543, werd de banier van een der andere afstammelingen, met het devies //non incautis futuri" welk devies nog steeds door de Lee's gevoerd wordt, in de koninklijke kapel te Windsor opge hangen. Wilt gij eene uitstekende beschrijving van de familie Leelees dan Walter Scott's //Woodstock." De eerste die den Atlantisclien Oceaan overstak en zich in Virginië vestigde, was Richard Lee, die, lid geweest zijnde van den gehei men raad, bij den dood van Karei I uit Engeland verbannen was. Hij verkreeg daar uitgebreide bezittingen, maar zijne trouw en ge negenheid voor het koningschap verflauwden niet, en nogmaals toog hij den Oceaan over om aan Karei If, die zich toen te Breda ophield, de soevereiniteit van Virginië op te drageu. De koning weigerde dit, maar had zulk eenen goeden indruk van de Virgiuiërs gekregen, dat hij bij zijne krootiing een mantel van Virginische zijde droeg, en Virginië bij een koninklijk decreet tot denzelfden rang als de drie Engelsche koninkrijken verhief, met het devies //en dat Virginia quartairi." (f) De nazaten van Richard Lee maakten door hunne politieke ta lenten en de hooge waardigheden, die zij in de maatschappij bekleedden, dien naam beroemd. Men hadThomas Lee, president van den Raad en goeverneur der koloniën; R. H. Lee, uitstekend redeuaar en be- iiNiet bevreesd voor de toekomst." (f) //Virginia maakt het vierde gedeelte uit."

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 594