589 1825 werd Kobert Lee op kosten van den staat Virginië naar West-Point, de militaire school der Yereenigde staten gezonden. Vele jaren later bestuurde hij zelf die school. Gedurende de vier jaren, die hij daar moest doorbrengen, was hij altijd de eerste van zijn studiejaar. Toen reeds deed hij zich opmerken, niet alleen door zijne intelligentie, maar ook door zijne rechtschapenheid en strenge groudbeginselen. Nimmer hoorde men een vloek of onbehoorlijk woord over zijne lippen komen. Matig tot in het overdrevene, dronk hij nimmer sterken drank, rookte hij niet en was zijn gedrag onberispelijk. Bij het verlaten van West-Point werd hij tot 2ea luitenant bij de genie benoemd en huwde hij kort daarop de eenige aangenomen dochter van Washington; door dit huwelijk werd hij eigenaar van Arlington, Washington's schoone bezitting aan de Potomac, en van White-House aan de Pamunkay-rivier. Tot in 1846 volgde hij zijn loopbaan, terwijl verschillende deelen van het land door hem in verdedigbaren toestand gebracht werden. In den oorlog tegen Mexico diende hij als chef van de genie; de omtrent hem uitgebrachte rapporten van den generaal Scott vloeien over van den moed, de bekwaamheid en de onvermoeide werkzaamheid van den jeugdigen kapitein, en Scott voegt er volgaarne bij, dat de goede uitslag der onderneming grootendeels het werk was van Lee. Zijne dapperheid, betoond bij het beleg van Yera-Cruz en Chapultepec, deden hem den luitenant-kolonelsrang verwervenen na het einde van den oorlog werd hij weder belast met het in verdedigbaren toe stand brengen van het land, waarvoor hij eene bijzondere geschiktheid aan den dag legde. Lieten zijne militaire plichten hem eenige vrije dagen toe, dan bracht hij die in den huiselijken kring door, op zijn buitenverblijf te Arlington. Vermaard door de geschiedkundige herinneringen, er aan verbonden, was Arlington een waar doel voor pelgrimstochten in Ame rika. De bibliotheek, het huisraad, de portretten van Washington en zijne vrouwde porceleinen voorwerpen, hun door Lodewijk XYI en de vereeniging Cincinnatus geschonken, hunne juweelen en eigen dommen werden er met eerbied bewaard. Daar 'werden Lee 7 kinderen geborenen gelukkige dagen bracht hij er door met zijne gade, die hij hartstochtelijk liefhad. In 1855 naar Texas gezonden als luitenant-kolonel, kommandant van een regiment keurkavaleriekreeg hij voor het eerst mannen te bevelen,

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 596