590 want tot nu toe was hij steeds bij de genie en bij den generalen staf werkzaam geweest. Ook daar onderscheidde hij zich, in de bloedige gevechten tegen de Indianen, en hij voerde met den kolonel Johnston, gedurende twee jaren, die expeditie aan. In 1859 met verlof te Washington zijnde, werd hem opgedragen een begin van oproer te dempendat als het voorspel kon aangemerkt worden van het op handen zijnde onweder in Amerika. Eenige opstandelingen, geleid door John Brown, die reeds ongere geldheden in Kansas had verwekt, maakten zich meester van de gouvernements-wapenfabriek en het arsenaal te Harper's Eerry, en hadden verscheidene aanzienlijke ingezetenen als gijzelaars medege voerd. Lee kreeg bevel hen te bevrijden en het gelukte hem niet al leen, door eene stoutmoedige overrompeling, de gijzelaars op vrije voe ten te stellen, maar ook al de opstandelingen gevangen te nemen. Moeite kostte het hem wel, hen levend in handen der autoriteiten te stellen, daar de bevolking zich-zelve recht wilde verschaffen. Hij keerde daarna weder naar Texas terug, tot de verschrikkelijke crisis in de Yereenigde staten losbrak. -De verkiezing van Lincoln tot president, vooral door toedoen van de republikeinsche partij, was oorzaak, dat eenige Zuidelijke staten zich afscheurden. Zuid-Carolina gaf den 203tel1 December 1860 het voorbeeld, en dit vond den lstel1 Eebruari 1861 navolging bij Texas, Misissipi, Elorida Georgië, Alabahama en Louisiana; deze zeven ge confedereerde staten benoemden Jefferson Davis tot hunnen president. Weldra voegden Noord-CarolinaTennessee, Missouri, Kentucky en de Arkansas zich er bij. Deze afscheuring had natuurlijk vijande lijkheden ten gevolge. Den 13el1 April 1861 gaf het fort Sumter zich aan den generaal Beauregard over', en den volgenden dag vaardigde Lincoln eene proclamatie uit, waarbij 75,000 man onder de wapenen werden geroe pen om de in opstand verklaarde staten tot gehoorzaamheid terug te brengen. Gelegen tusschen al de groote Zuidelijke staten, had Yirginië hun voorbeeld niet gevolgd. Het had er een tegenzin in, de Unie te verlaten, den standaard vaarwel te zeggen, waaraan het zelf zoovele schoone lauweren had toegevoegd, en deel te nemen aan eenen strijd, die natuurlijk ook op zijnen bodem zou gevoerd worden. Gedurende vele weken aarzelde de Yirginische Conventiewelke

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 597