591 partij te kiezen, maar toen de proclamatie van Lincoln verscheen, waardoor ook Virginië zijn contingent moest leveren besloot zij den 19ea April, zijn lot te verbinden met dat der Zuidelijke geconfedereer de staten. Lee kwam op dat gewichtige oogenblik uit het Zuiden terug, en voor hem deed zich nu de smartelijke en lastige vraag op, welke partij te moeten kiezen. Zou hij de Noordelijken of de Zuidelijken zijnen arm bieden? De keuze was moeielijk en hard. Aan de eene zijde eene schoone toekomst; de hooge waardigheden, die zijne bloedverwanten vervullen, en de lange en gewichtige diensten, door hen bewezen; de vriendschap van zijn vader voor Washington en zijne verbintenis met de dochter van den grooten wetgeverwiens vertegenwoordiger hij als het ware was; zijn eigen aanzien, dat alles beloofde hem de schoonste vooruitzichten. De oude generaal Scott droeg hem zulk eene hoogachting toe, dat hij hem aanbeval tot zijn opvolger, en zeide van hem: //Het ware beter dat het leger mij en al zijne officieren verloor, en Lee behield." Hij deed ook alle moeite Lee te overtuigen, zijn ontslag niet te vragen; bij diens terugkomst overhandigde hij hem de benoeming tot kolonel, en had hij het Goevernement aangeraden, Lee te benoemen tot generaal, brigadekommandant. Yan de andere zijde had Lee slechts eene beweegreden, die hem een vast besluit deed nemen. In Yirginië geborenwas zijne eerste plicht, zijne eerste liefde gewijd aan zijn geboortegrond. Indien Yirginië bij de Unie bleef, dan zou hij in de gelederen der gefedereerden dienen; maakte het echter gemeene zaak met de geconfedereerdendan moest hij zich onder deze vaan scharen. Hij nam een kort besluit, maar desniettemin was het nemen van dat besluit voor hem smartelijk. Zijne vrouw schreef aan een harer vriendinnen: //Mijn echtgenoot heeft geweend over dezen ongelukkigen oorlog; als man en Yirginiër, moet hij hetzelfde lot ondergaan als zijn bakermat." Op vele en dringende brieven van den generaal Scott antwoordde hij: //ik kan en mag niet kiezen, ik mag en kan mijne eigene ge voelens niet volgen." En aan den door Lincoln afgevaardigden minister Montgomery Blair, om hem het bevel van het Noorder-leger onder Scott aan te biedengaf hij te kennen//ik beschouw de afscheuring als een begin van regeeringloosheiden had ik vier mil-

Militair Tijdschrift | 1875 | | pagina 598